Թերթը գրում է, որ ապրիլի 19-ին Վաշինգտոնում PKK-ի կողմնակիցները, իսկ ապրիլի 24-ին հայերը պատրաստվում են բողոքի ցույց կազմակերպել Թուրքիայի դեսպանատան առջեւ: PKK-ի կողմնակիցները ասելով պետք է հասկանալ քրդերին, որոնք, ըստ երեւույթին, դատապարտում են 1937-38 թթ. Դերսիմում թուրքական զինված ուժերի իրագործած ջարդերը, որոնք ցեղասպանության բնույթ են կրում:
Ամերիկահայերի ցույցին թուրքական կողմը կպատասխանի դեսպանատան մայթին նախատեսվող եռօրյա նստացույցով, որպեսզի մայթը չզիջի հայ ցուցարարներին: ԱՄՆ-ի թուրքական եւ ադրբեջանական կազմակերպությունները հաղորդագրություններով, ինչպես նաեւ հնարավոր այլ միջոցներով նստացույցի են հրավիրել ամերիկաբնակ թուրքերին եւ ադրբեջանցիներին:
Նստացույցի կազմակերպման նախաձեռնությունն ստանձնել է Ամերիկայի թուրքական միությունների խորհուրդը, որի հաղորդագրության մեջ ասված է. «Ամեն տարի ապրիլի 24-ին Վաշինգտոնում հայերը Թուրքիայի դեսպանատան առջեւ այսպես կոչված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին ցույց են կազմակերպում: Մենք էլ, ինչպես ամեն տարի ենք անում, այս տարի եւս կհավաքվենք դեսպանատան առջեւ եւ ցեղասպանության անհիմն պնդումների համար կդատապարտենք հայերին»:
Ի դեպ, թուրք-ադրբեջանական եռօրյա նստացույցը կսկսվի ապրիլի 22-ին: Բացի նստացույցից, Ամերիկայի թուրքական միությունների խորհուրդն ապրիլի 24-ի ելույթում «ցեղասպանություն» բառը չօգտագործելու պահանջով նախագահ Օբամային դիմելու կոչ է արել Ամերիկայում բնակվող թուրքերին եւ ադրբեջանցիներին, գրում է թերթը:

В Вашингтоне перед посольством Турции 19 апреля решили организовать акцию протеста сторонники РКК, а 24 апреля - аналогичную акцию намерены провести армяне. Сторонники РКК - имеются в виду курды, которые, по всей вероятности, осуждают погромы, осуществленные турецкими вооруженными силами в Дерсиме в 1937-38 гг., которые характеризуются как геноцид.
На демонстрацию американских армян турецкая сторона ответит трехдневной сидячей акцией на тротуарах возле посольства Турции. Цель - не уступать место армянским демонстрантам. Проживающие в США турецкие и азербайджанские организаторы акции по всем возможным каналам проинформировали и пригласили принять участие в ней проживающих в США азербайджанцев и турок.
Инициатива акции исходит от Совета турецких союзов Америки, в сообщении которого говорится: «Каждый год 24 апреля в Вашингтоне, перед зданием посольства Турции армяне организуют демонстрацию в память жертв так называемого Геноцида армян. Мы, как это делаем каждый год, и в этом году соберемся перед посольством и осудим армян за их беспочвенные утверждения».
Кстати, трехдневная турецко-азербайджанская сидячая акция начнется 24 апреля. Кроме нее, Совет турецких союзов призвал проживающих в США турок и азербайджанцев обратиться с требованием к президенту США Обаме не произносить слово «геноцид» в ежегодном выступлении 24 апреля.