Թուրքիան Հայաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ չի հաստատել, չի բացել սահմանը, հակահայկական քաղաքականություն է վարել։ Եւ ռուսական ռազմաբազան ապահովում է անվտանգության այն տարրը, որը գոյություն ուներ, որպեսզի Թուրքիան ինչ-ինչ գործողություններ չսկսի։ Այս մասին «Ազատություն» ռադիոկանին ասել է քաղաքագետ Անդրանիկ Թեւանյանը։
Նրա խոսքով, բոլորին է հասկանալի, որ մյուս կողմից հակազդում է ՆԱՏՕ-ի ամենամեծ բանակը, բայց մյուս կողմից Հայաստանի ուղղությամբ անգամ մեկ փամփուշտը կնշանակի կրակոց ռուս զինվորի դեմ։ «Այսինքն հասկանալի է, որ երեք հազար զինծառայողներ չէին կանգնի թուրքական մեծ բանակի դեմ»,- հայտարարել է նա։
«Երբ ստորագրվեց ժամկետների երկարաձգման մասին համաձայնագիրը, բնականաբար, անվտանգության ապահովման եւ սիմվոլիկան, եւ տրամաբանությունը ուժեղացան։ Այս համաձայնագրով հասկացնել տրվեց, որ մարտական գործողություններ սկսելուց առաջ պետք է մտածել ոչ թե 7, այլ 70 անգամ։ Այս տեսանկյունից ռուսական ռազմաբազան ապահովում է անվտանգությունը»,- նշել է քաղաքագետը։
Ռուսաստանը եւ Հայաստանը 2010 թվականի օգոստոսին ստորագրել էին Հայաստանում ռուսական ռազմաբազայի ժամկետների՝ մինչեւ 2044 թվականը, այսինքն՝ 49 տարով երկարաձգման մասին պայմանագիր։

YEREVAN. - Russian military base in Armenian Gyumri has been ensuring Armenia’s security from threats coming from Turkey since it was established, said political expert Tevan Poghosyan.
“Turkey has not established diplomatic relations, it has not opened the border and has pursued anti-Armenian policy. The [Russian military] base was ensuring security for Turkey not to launch any actions,” he told RFE/RL.
It is clear that NATO’s biggest army is on the other side.
“Even one bullet reaching Armenia is firing at Russian soldier,” Poghosyan added. “It is clear that 3,000 soldiers would not fight against Turkish army but would ensure a security component provided by Armenia.”
Last August Russia and Armenia signed an agreement prolonging the presence of the Russian military base stationed in Gyumri city, Armenia, until 2044.