Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը հանդես է եկել զգուշացմամբ, որում ասվում է, որ երիտասարդներն իմունիտետ չունեն COVID-19 կորոնավիրուսի նկատմամբ եւ պետք է սահմանափակեն շփման շրջանակը, հաղորդում է BBC News-ը:
Իր հայտարարության մեջ ԱՀԿ տնօրեն Թեդրոս Ադանոմ Գեբրեյեսուսը նշել է, որ շփման հարցում երիտասարդության ընտրությունը կարող է ինչ-որ մեկի համար կյանքի եւ մահվան հարց լինել:
«Չնայած նրան, որ տարեցները մյուսներից ավելի խոցելի են, երիտասարդները եւս իմունիտետ չունեն այդ վիրուսի նկատմամբ… Ես ուղերձ ունեմ երիտասարդներին՝ դուք այդ վիրուսի պատճառով կարող եք մեկ շաբաթով հիվանդանոցում հայտնվել կամ նույնիսկ մահանալ դրանից: Նույնիսկ եթե դուք չհիվանդանաք, ընտրությունը, թե ուր եք նախընտրում գնալ, կարող է ինչ-որ մեկի համար կյանքի եւ մահվան հարց դառնալ»,- նշել է նա:
Հեռուստաալիքը նշում է, որ ԱՀԿ տնօրենի այդ հայտարարությունը կապված է այն տեղեկության հետ, որ շատ երկրներում երիտասարդներն անտեսում են շփումը սահմանափակելու կոչերը, ինչի հետեւանքով վիրուսը փոխանցվում է նրանցից մեծ տարիքով մարդկանց, որոնք էլ խոցելի խմբում են գտնվում:

The World Health Organization issued a warning and noted that young people are not immune to the new type of coronavirus and should avoid socialization, which can lead to the transmission of COVID-19 to older people, BBC reported.
“The choices made by the young can be "the difference between life and death for someone else", WHO Director-General Tedros Adhanom Ghebreyesus said.
“Although older people are hardest hit, younger people are not spared. I have a message for young people: You are not invincible, this virus could put you in hospital for weeks or even kill you. Even if you don't get sick the choices you make about where you go could be the difference between life and death for someone else,” he added.