Ռուսաստանը 13 երկրների թեստ համակարգեր է փոխանցել կորոնավիրուսով վարակվածների հայտնաբերման համար: Այս մասին ասվում է Ռոսպոտրեբնադզորի կայքում, հաղորդում է ՌԲԿ-ը:
Խոսքը թեստ համակարգերի մասին է, որոնք մշակել է Նովոսիբիրսկի «Վեկտոր» ինստիտուտը: Համակարգերն արդեն փոխանցվել են ԵՏՄ, ԱՊՀ անդամ երկրներին, ինչպես նաեւ Իրանին, Մոնղոլիային եւ ԿԺԴՀ-ին: Բացի այդ,հաղորդվում է, որ դրանք շուտով կմատակարարվեն Եգիպտոս, Սերբիա եւ Վենեսուելա:
Նշվում է, որ փոխանցված համակարգերը թույլ կտան ավելի քան 100 հազար թեստ անցկացնել:
Մարտի 12-ին Ռոսպոտրեբնադզորը հայտնել է ԵՏՄ անդամ երկրներին, ինչպես նաեւ Ուզբեսկտանի, Ադրբեջանի, Թուրքմենստանի, Տաջիկստանի, Մոնղոլիայի, Իրանի եւ ԿԺԴՀ-ի իշխանություններին 800 թեստ համակարգեր փոխանցելու մասին: Գերատեսչության տվյալներով՝ այդ համակարգերը կօգնեն 80 հազար հետազոտություն անցկացնել:

Россия передала 13 странам тест-системы для выявления заразившихся коронавирусом. Об этом сообщается на сайте Роспотребнадзора, передает РБК.
Речь идет о тест-системах, разработанных новосибирским институтом «Вектор». Системы уже переданы странам-членам Евразийского экономического союза, СНГ, а также Ирану, Монголии и КНДР, говорится в сообщении. Кроме того, вскоре их доставят в Египет, Сербию и Венесуэлу, отметили в Роспотребнадзоре.
Отмечается, что переданные системы позволят провести более 100 тыс. тестов на коронавирус.
12 марта Роспотребнадзор сообщил о передаче 800 тест-систем странам-членам ЕАЭС, а также властям Узбекистана, Азербайджана, Туркменистана, Таджикистана, Монголии, Ирана и КНДР. По данным ведомства, системы позволят странам провести 80 тыс. исследований.