Հունաստանի ոստիկանությունը բերման է ենթարկել Հայր Սերաֆիմին տաճարներում ծառայության արգելքը խախտելու համար, որը սահմանվել էր կարանտինի ժամանակ COVID-19 կորոնավիրուսային վարակի տարածումը կանխելու նպատակով, գրում է Կորրեսպոնդենտ.net-ը՝ հղում անելով Vima Orthodoxias թերթին:
Ուրբաթ՝ մարտի 20-ին, Սերաֆիմը բացել էր Կիտիր կղզում տաճարներից մեկը եւ սկսել հրավիրել հավատացյալներին հոգեւոր ծառայություն մասնակցելու համար:
Բերման ենթարկելուց հետո ոստիկանության բաժանմունքում հոգեւորականը պատմել է, որ նա դեռ չեր ստացել Աթենքի եւ Համայն Հունաստանի Արքեպիսկոպոս Հիերոնիմոսի շրջաբերականը, որով արգելվել է անցկացնել պատարագներ եւ մատուցել հոգեւոր ծառայություն:
Հոգեւորականն ազատ է արձակվել, կազմվել է արձանագրություն: Ոստիկանությունում Սերաֆիմին նախազգուշացրել են, որ հաջորդ անգամ նման խախտում անելու դեպքում նա կկանգնի դատարանի առաջ:
Ընդ որում՝ նրա դեմ հարուցված գործի նյութերը կփոխանցվեն դատախազություն:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Հունաստանում պատժել են կարանտինի կանոնները խախտող անձանց: Ոստիկանությունը ձերբակալել է ավելի քան 140 մարդու, որոնք, չնայած արգելքին, բացել էին սրճարանները, պանդոկներն ու գեղեցկության սրահները:

Полиция в Греции задержала митрополита Кифирского Серафима за нарушение запрета на службы в храмах, которое было введено во время карантина против распространения коронавирусной инфекции COVID-19, пишет Корреспондент.net со ссылкой на газету Vima Orthodoxias.
В пятницу, 20 марта, Серафим открыл Храм Распятия в городке Хора на острове Китира и начал приглашать прихожан на службу.
После задержания в полицейском участке митрополит рассказал, что до него еще не дошел циркуляр архиепископа Афинского и всей Греции Иеронима, в котором запрещалось проводить богослужения.
На священнослужителя был составлен протокол, а сам он отпущен. В полиции Серафима предупредили, что при следующем подобном нарушении его отдадут под суд.
При этом материалы заведенного против него дела будут переданы в прокуратуру.
Ранее сообщалось, что в Греции наказали нарушителей мер карантина. Полиция арестовала более 140 человек, которые, несмотря на запрет, открыли кафе, таверны и парикмахерские.