ԱՄՆ ՌՕՈւ-ն ERPSS (En-Route Patient Staging System) դաշտային հոսպիտալն ուղարկել է Իտալիա ՝ կորոնավիրուսի բռնկման դեմ պայքարի համար, նշվում է զինվորականների կայքում տեղադրված հայտարարության մեջ, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«COVID-19-ի բռնկմանն ի պատասխան, Գերմանիայի Ռամշտայն ավիաբազայում տեղակայված 86-րդ ռազմատրանսպորտային թեւը ERPSS-ը տեղափոխել է Իտալիայի Ավիանո բազա` Իտալիայի Պաշտպանության նախարարությանը հետագայում փոխանցելու համար»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ:
Հաղորդվում է, որ ERPSS համակարգը հագեցած է 10 հիվանդանոցային մահճակալով եւ կարող է օրական մինչեւ 40 հիվանդ սպասարկել: Բացի այդ, հիվանդանոցում 15 օրվա համար նախատեսված դեղերի պաշար կա:
Ավելի վաղ CNN-ը, վկայակոչելով Պենտագոնի անանուն մնալ ցանկացող ներկայացուցչին, որ Իտալիայի կառավարությունն ուղիղ կերպով դիմել էր ԱՄՆ Պաշտպանության նախարար Մարկ Էսփերին` կորոնավիրուսի դեմ պայքարում երկրին օգնություն ցուցաբերելու խնդրանքով:

ВВС США направили в Италию полевой госпиталь ERPSS (En-Route Patient Staging System) для борьбы со вспышкой коронавируса, говорится в сообщении, опубликованном на сайте военных, передает РИА Новости
«В ответ на вспышку COVID-19 86-ое военно-транспортное авиационное крыло ..., расположенное на авиабазе Рамштайн в Германии, перебросило ERPSS на базу Авиано в Италии с дальнейшей передачей министерству обороны Италии», - говорится в пресс-релизе.
Как отмечается, система ERPSS оснащена 10 больничными койками и может поддерживать максимальную пропускную способность до 40 пациентов в сутки. Помимо этого, госпиталь располагает запасом медицинских препаратов на 15 дней.
Ранее телеканал CNN сообщил со ссылкой на неназванного представителя Пентагона, что правительство Италии напрямую обратилось к министру обороны США Марку Эсперу с призывом оказать помощь стране в борьбе с коронавирусом.