Աբխազիայի նախագահ ընտրված Ասլան Բժանիան մտադիր է երկրի նախկին նախագահ Ալեքսանդր Անկվաբին նշանակել վարչապետի պաշտոնում: Այս մասին երեքշաբթի նա հայտնել է Սուխումիում կայացած մամուի ասուլիսում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Կառավարության ղեկավար կնշանակվի Անկվաբը»,- ասել է Բժանիան:
Պատասխանելով նախագահի պաշտոնում առաջին քայլերի մասին հարցին՝ Բժանիան ասել է, որ նախ «անհրաժեշտ է ձեւավորել գործադիր իշխանությունը»: «Այնուհետեւ կսկսենք մյուս խնդիրների լուծումը: Եվ անչափ շատ խնդիրների»,- հավելել է նա:
Անկվաբը հանրապետությունը ղեկավարել է 2011-2014 թվականներին եւ հրաժարական է տվել ընդդիմության ճնշմամբ, որն այդ ժամանակ գլխավորում էր Ռաուլ Խաջիմբան: Նրան մեղադրում էին Արեւելյան Աբխազիայում բնակվող Վրաստանի քաղաքացիներին ապօրինի ավելի քան 20 հազար աբխազական անձնագրեր տրամադրելու մեջ:
Բժանիան նաեւ հայտնել է, որ պաշտոնը ստանձնելու արարողությունը տեղի է ունենալու ապրիլի 23-ին: «Երդմնակալության օրը որոշված է օրենքով՝ ընտրությունների արդյունքների հրապարակման օրվանից 30-րդ օրը, մեր հաշվարկներով դա պետք է լինի ապրիլի 23-ին»,- ասել է Աբխազիայի նորընտիր նախագահը:
Կիրակի՝ մարտի 22-ին, Աբխազիայում անցկացվել էին կրկնակի նախագահական ընտրություններ: 2020 թվականի հունվարին պետության ղեկավար Ռաուլ Խաջիմբան հրաժարական էր ներկայացրել՝ ընդդիմադիր Ալխաս Կվինցինիայի հայցը դատարանում քննելու արդյունքներից վրդովված ընդդիմության բողոքի ցույցերից հետո, որը պարտվել էր 2019 թվականի նախագահական ընտրություններում: Աբխազիայի Գերագույն դատարանը նախագահական ընտրությունների արդյունքները չեղյալ էր հայտարարել:

Избранный президент Абхазии Аслан Бжания намерен назначить экс-президента страны Александра Анкваба на должность премьер-министра. Об этом он сообщил во вторник на пресс-конференции в Сухуме, передает ТАСС
«Главой правительства будет назначен Анкваб», - сказал Бжания.
Отвечая на вопрос о первых шагах на посту президента, Бжания сказал, что сначала «необходимо сформировать исполнительную власть». «Потом приступим к решению других проблем. Их очень много», - добавил он.
Анкваб руководил республикой в 2011-2014 годах, под давлением оппозиции, которую тогда возглавлял Рауль Хаджимба, ушел в отставку. Его обвиняли в том, что он незаконно выдал гражданам Грузии, проживающим в Восточной Абхазии, более 20 тыс. абхазских паспортов.
Бжания также сообщил, что церемония его вступления в должность должна состояться 23 апреля. «Дата инаугурации определена в законе на 30-й день со дня оглашения итогов выборов, по нашим подсчетам это должно быть 23 апреля», - сказал избранный президент Абхазии.
В воскресенье, 22 марта, в Абхазии проходили повторные выборы президента. В январе 2020 года глава республики Рауль Хаджимба подал в отставку после протестов оппозиции, возмущенной результатами рассмотрения в суде иска оппозиционера Алхаса Квицинии, который проиграл президентские выборы в 2019 году. Верховный суд Абхазии отменил итоги президентских выборов.