Գերմանիայում, բավարական Ռեգենսբուրգ քաղաքի մոտ հնագետները հայտնաբերել են մամոնտի ժանիք, որի երկարությունը մոտ 2,5 մետր է։ Այս մասին մարտի 27-ին հայտնել է հուշարձանների պաշտպանության վարչությունը, հայտնում է DW-ն
Մասնագետների տվյալներով՝ մամոնտները Բավարիայի տարածքում ապրել են սառցե դարաշրջանում՝ մոտ 20 000 տարի առաջ։ Սակայն գտածոյի ստույգ տարիքը դեռ չի որոշվել։
Այդ երկարությամբ ժանիքի ամբողջական պահպանվելը հազվագյուտ երեւույթ է, նշում են հնագետները։ Պալեոնթոլոգիայի եւ երկրաբանության բավարական պետական հավաքածուի փորձագետ Գերտրուդ Ռյոսներն հայտարարել է «հազվագյուտ գտածոյի» եւ «բացառիկ հաջողության» մասին։
Հնագետները ենթադրում են, որ ժանիքը պատկանում է մեծահասակ արու մամոնտի։ Ժանիքի մոտ հայտնաբերվել է 30x70 սանտիմետրանոց ոսկոր, որը ենթադրաբար նույնպես մամոնտի է պատկանում։ Դեռեւս հայտնի չէ խոսքը նույն կենդանու մասին է, թե ոչ։ Հնագետ Քրիստոֆ Շտայմանը չի բացառում, որ երկու ոսկորներն էլ շատ վաղուց ջուրը բերել է հայտնաբերման վայր։ Եթե դրանք միշտ ցամաքում լինեին, մանր մասերի կբաժանվեին, պարզաբանել է Շտայնմանը։

Вблизи баварского города Регенсбург на юге Германии археологи обнаружили бивень мамонта длиной почти 2,5 метра. Об этом сообщило земельное ведомство по охране памятников вечером 27 марта, сообщает DW.
По данным специалистов, мамонты жили на территории Баварии во времена ледникового периода - около 20 тысяч лет назад. Однако точный возраст находки еще не определен.
Практически полностью сохранившиеся бивни такой длины – большая редкость, отмечают археологи. В этой связи эксперт Баварской государственной коллекции палеонтологии и геологии Гертруд Рёснер заявила о «выдающейся находке» и «абсолютной удаче».
Археологи предполагают, что бивень принадлежал взрослому самцу мамонта. Вблизи бивня обнаружена кость размером 30 на 70 сантиметров, которая, предположительно, также принадлежала мамонту. Пока неясно, идет ли речь об одном и том же животном. Археолог Кристоф Штайнман не исключает, что обе кости давным-давно принесло водой к месту обнаружения. Если бы они все время находились в земле, то раскололись бы на мелкие части, пояснил Штайнман.