Նյու Յորքի քաղաքապետ Բիլ դե Բլազիոն հայտարարել է, որ ամերիկայն խոշորագույն մեգապոլիսի բնակչներին տուգանքներ են սպառնում, եթե չպահպանեն սոցիալական հեռավորությունը: Դե Բլազիոն համապատասխան հայտարարությամբ հանդես է եկել կիրակի կայացած մամուլի ասուլիսում, հայտնում է New York Post պարբերականը:
Քաղաքագլխի խոսքով՝ տուգանքի չափը կազմելու է 250-ից մինչեւ 500 դոլար: «Եթե ոստիկանը որեւէ մեկին խնդրում է [հեռավորություն պահպանել], իսկ նա չի կատարում այդ պահանջը կամ նրա հետ չի համաձայնում, բայց ավելի ուշ կրկին է խախտում, ապա ես տեղին եմ համարում, որ այդ մարդուն տուգանեն»,- նշել է Նյու Յորքի քաղաքապետը:
Ընդ որում՝ նա շեշտել է, որ տուգանք կնշանակվի միայն ծայրահեղ դեպքերում:
Դե Բլազիոն հայտնել է, որ կիրակի երեկոյան քաղաքում գրանցվել է նոր կորոնավիրուսով վարակվելու 32 308 դեպք: Մահացել է 678 մարդ:

Mayor of New York Bill de Blasio Sunday said New Yorkers could face an up-to $500 fine for refusing to practice social distancing as the city fights the surging coronavirus, reports New York Post.
“If someone is told by an officer ‘Disperse, keep moving,’ … and they don’t follow the direct instruction from the officer — or they say they’re doing it, then they come back right away — I’m comfortable at this point that they will be fined,” he said.
The summonses will range from $250 to $500, a sum that de Blasio said anyone still refusing to keep a distance deserves to be fined, as the city has now tallied 32,308 confirmed cases and 678 deaths.