Թալիբները պաշտոնական Քաբուլի դեմ ռազմական գործողությունները կշարունակեն այնքան ժամանակ, մինչեւ իրենց համախոհները կազատվեն՝ ըստ ԱՄՆ-ի եւ «Թալիբան» շարժման միջեւ կնքված խաղաղ համաձայնագրի պայմանների: Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է շարժման կատարյան քաղաքական գրասենյակի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մոհամմադ Սոհաիլ Շահինը՝ մեկնաբանելով Աֆղանստանի կառավարության հետ գերիների փոխանակման շուրջ բանակցությունների դադարեցումը
«Մենք ցանկանում ենք միջաֆղանական բանակցությունների գործարկումը՝ կարգավորման եւ հրադադարի հասնելու համար: Բայց նրանք [Քաբուլում կառավարությունը] գերիներին չեն ազատում՝ դրանով խոչընդոտ ստեղծելով միջաֆղանական բանակությունների գործարկման համար: Այսպիսով, քանի դեռ մեր միջեւ համաձայնություն չկա, ռազմական գործողություններն, իհարկե, կշարունակվեն»,- ասել է նա:
Ներկայացուցչի խոսքով՝ երկխոսությունը կսկսվի, եթե «Թալիբանի» 5 հազար բանտարկյալներն ազատ արձակվեն: «Միջաֆղանական բանակցությունների ժամանակ մենք քննարկելու ենք Աֆղանստանի ապագա քաղաքական «ճանապարհային քարտեզը», ինչպես նաեւ համընդգրկուն եւ մշտական հրադադարը»,- եզրափակել է նա:
«Թալիբան» շարժումը երեքշաբթի հայտարարել էր Աֆղանստանի կառավարության հետ գերիների փոխանակման շուրջ բանակցությունների դադարեցման մասին՝ պայմանավորված այն հանգամանքով, որ թալիբների ազատումը շարունակ հետաձգվում է: Ավելի վաղ աֆղանական Tolo News հեռուստաալիքը տեղեկացրել էր, որ Աֆղանստանի բանտերում գտնվող «Թալիբանի» համախոհների առաջին փոխանակումը աֆղանցի զինծառայողների հետ տեղի է ունենալու ապրիլի 2-ին: Նախատեսվում էր բանտերից ազատել արմատական շարժման 100 համախոհի: Թալիբները միաժամանակ պարտավորվել էին Աֆղանստանի իշխանություններին փոխանցել գերեվարված 20 զինծառայողի:
Դոհայում փետրվարի 29-ին խաղաղ համաձայնագիր էր ստորագրվել ԱՄՆ-ի եւ թալիբների միջեւ: Պայմանավորվածությունների համաձայն՝ միջաֆղանական խորհրդակցությունները պետք է սկսվեին դեռեւս մարտի 10-ին: Իհարկե, մի վերապահությամբ, որ վստահության ամրապնդման միջոցառումների շրջանակում միջաֆղանական բանակցությունների գործարկման պահին պետք է ազատվեն «Թալիբանի» 5 հազար համախոհներ եւ արմատականների կողմից պահվող մինչեւ 1000 մարդ:

Талибы продолжат боевые действия против официального Кабула до тех пор, пока их сторонники не будут освобождены в соответствии с условиями мирного соглашения между США и движением «Талибан». Об этом заявил ТАСС  официальный представитель катарского политического офиса движения Мохаммад Сохаил Шахин, комментируя прекращение переговоров об обмене пленными с правительством Афганистана.
«Мы хотим запуска межафганских переговоров для достижения урегулирования и перемирия. Но они [правительство в Кабуле] не освобождают пленных, создавая тем самым препятствия для запуска межафганских переговоров. Таким образом, пока между нами нет соглашения, конечно, боевые действия продолжатся», - сказал он.
По словам представителя, диалог начнется, если 5 тыс. заключенных сторонников «Талибана» будут освобождены. «В ходе межафганских переговоров мы будем обсуждать будущую политическую дорожную карту Афганистана, а также всеобъемлющее и постоянное перемирие», - заключил он.
Во вторник движение «Талибан» объявило о прекращении переговоров с правительством Афганистана по вопросу об обмене пленными в связи с тем, что освобождение талибов продолжает откладываться. Ранее афганский телеканал Tolo News проинформировал, что первый обмен находящихся в афганских тюрьмах сторонников «Талибана» на афганских военнослужащих состоится 2 апреля. Планировалось выпустить из тюрьмы 100 сторонников радикального движения. Одновременно талибы обязались передать афганским властям 20 взятых в плен военнослужащих.
29 февраля в Дохе было подписано мирное соглашение между США и талибами. Согласно договоренностям, межафганские консультации должны были начаться еще 10 марта. Правда, оговаривалось, что в рамках мер укрепления доверия к моменту запуска межафганских переговоров должны быть освобождены до 5 тыс. сторонников «Талибана» и до тысячи человек, удерживаемых радикалами.