Ավելի քան 150 ավստրալացի տնտեսագետ նախազգուշացրել է կառավարությանը  նոր կորոնավիրուսի տարածման կանխմանն ուղղված սոցիալական հեռավորության պահպանման կանոնների դեմ` նույնիսկ չնայած նրան, որ վարակի մակարդակը հասել է նվազագույնի, փոխանցում է Reuters-ը:
Չնայած այս միջոցները դանդաղեցրել են վարակման նոր դեպքերի թվի աճը` մինչեւ օրական 40-ից պակաս, ակնկալվում է, որ սահմանափակումները գործազրկության առավելագույն աճի կհանգեցնեն վերջին 16 տարվա ընթացքում:
Սահմանափակումները մեղմելու մասին ավելացող կոչերի ֆոնին ավստրալացի առաջատար տնտեսագետները բաց նամակ են հրապարակել, որում կառավարությանը կոչ են անում առաջնահերթություն տալ կորոնավիրուսի տարածման խնդրին: «Մենք չենք կարող գործող տնտեսություն ունենալ, եթե սկզբում չլուծենք հանրային առողջապահության ճգնաժամը»- գրել է ավստրալական համալսարանների 157 տնտեսագետների խումբը:
Ավստրալիայի կառավարությունն ու Կենտրոնական բանկը հայտարարել էին, որ 203 միլիարդ դոլար կներդնեն երկրի տնտեսության մեջ` տնտեսական հարվածը մեղմելու հանար: Վարչապետ Սքոթ Մորիսոնն անցած շաբաթ հայտարարել էր, որ չի թուլացնի սահմանափակումները եւս առնվազն չորս շաբաթ, իսկ մի շարք նահանգային վարչապետներ երկուշաբթի օրը կոչ են արել հասարակությանը հետեւել սոցիալական հեռավարության պահպանման կանոններին:

Более 150 австралийских экономистов предупредили правительство против смягчения правил социального дистанцирования, направленных на прекращение распространения нового коронавируса, даже несмотря на то, что уровень инфекций замедлился до минимума, передает Reuters.
Хотя эти меры замедлили рост числа новых инфекций до менее чем 40 новых случаев в день, ожидается, что ограничения приведут к росту безработицы до 16-летнего максимума, составляющего около 10%.
На фоне  растущих призывов ослабить ограничения, ведущие австралийские экономисты опубликовали открытое письмо с призывом к правительству установить приоритетность распространения коронавируса. «У нас не может быть функционирующей экономики, если мы сначала не решим всесторонне  кризис общественного здравоохранения», - пишет группа из 157 экономистов из австралийских университетов.
Правительство и центральный банк Австралии заявили, что вложат 203 миллиарда долларов в экономику страны, чтобы попытаться смягчить экономический удар.
Премьер-министр Скотт Моррисон на прошлой неделе заявил, что не будет ослаблять  ограничения в течение по крайней мере четырех недель, и несколько премьер-министров штатов в понедельник призвали общественность придерживаться правил социального дистанцирования.
«Мы все пошли на огромные жертвы. Мы не можем вернуть все достижения, достигнутые из-за чувства разочарования, которое одерживает верх», - заявил премьер-министр штата Виктория Даниэль Эндрюс.