Գերմանիայի կառավարությունը պատրաստակամություն է հայտնել վճարել COVID-19-ով ծանր հիվանդ օտարերկրյա պացիենտների բուժման ծախսերը Գերմանիայում: Համապատասխան որոշման նախագիծը հասանելի է դարձել dpa-ին:
Ինչպես Գերմանիայի կառավարության ճգնաժամային շտաբի նիստի նախօրեին հայտնել էր երկրի առողջապահության նախարար Յենս Շպանը, «խոսքը բացառապես COVID-19-ի հետ կապված արտակարգ իրավիճակի մասին է, երբ հարեւան երկրների կարողությունները չեն բավարարում բուժման համար», փոխանցում է DW-ն:
Այսօրվա դրությամբ գերմանական կլինիկաներում բուժում է ստանում կորոնավիրուսից առավել տուժած եվրոպական երկրներից ավելի քան 200 ծանր հիվանդ: Շպանի խոսքով` Գերմանիան ի վիճակի է եւ պատրաստ է անհրաժեշտության դեպքում ընդլայնել այդ օգնությունն իր եվրոպական հարեւաններին: Ըստ նախարարության հաշվարկների` այդ նպատակների համար դաշնային բյուջեից հատկացումները կարող են մինչեւ 20 միլիոն եվրո կազմել: «Սա է եվրոպական համերաշխության մեր ընկալումը»,- հայտարարել է Գերմանիայի առողջապահության նախարարը:
Գործող օրենսդրության համաձայն` օտարերկրյա հիվանդների բուժման հաշիվը ներկայացվում է այն պետությանը, որտեղից նրանք եկել են: COVID-19-ի դեպքում այս դրույթը կհանվի:
Ենթադրվում է, որ օրենսդրության մեջ առաջարկվող փոփոխությունները ուժի մեջ կլինեն մինչեւ 2020 թվականի սեպտեմբերի վերջ: Ի թիվս այլ բաների, ըստ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության առողջապահության նախարարության, այս քայլը կօգնի վերացնել ֆինանսական «անորոշության» այն հարցերը, որոնք այսօր ծագում են գերմանական հիվանդանոցներում, որտեղ արտասահմանցի հիվանդներ են բուժվում:

Правительство ФРГ выразило готовность оплатить расходы на лечение в Германии тяжелобольных иностранных пациентов с COVID-19. Проект соответствующего решения поступил в распоряжение агентства dpa.
Как заявил накануне заседания кризисного штаба правительства ФРГ министр здравоохранения Йенс Шпан, «речь идет исключительно о чрезвычайной ситуации, связанной с COVID-19, когда соседним странам не хватает для лечения собственных мощностей», передает DW
На сегодняшний день в немецких клиниках проходят лечение более 200 тяжелобольных пациентов из наиболее пострадавших от коронавируса европейских стран. По словам Шпана, Германия в состоянии и готова при необходимости расширить эту помощь своим европейским соседям.  По расчетам министерства, расходы федерального бюджета на эти цели могут составить до 20 млн евро. «Таково наше понимание европейской солидарности», - заявил глава Минздрава ФРГ.
Согласно существующему законодательству счет за лечение иностранных пациентов выставляется государству, откуда они прибыли. В случае с COVID-19 это положение будет отменено. Пока предполагается, что предлагаемые изменения в законодательстве, будут действовать до конца сентября 2020 года. Помимо прочего, пояснили в Минздраве ФРГ, это поможет устранить вопросы финансовой "неопределенности", которые сегодня возникают у немецких больниц, где проходят лечение иностранные пациенты.