Կորոնավիրուսի գենոմի մի մասը կարող է ուղղվել նրան չեզոքացնող հակամարմինների դեմ պայքարին, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ խորհրդակցության ժամանակ ենթադրել է ակադեմիկոս Ն․ Ֆ․ Գամալեայի անվան համաճարակաբանության եւ միկրոկենսաբանության հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Ալեքսանդր Գինցբուրգը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Վիրուսը շատ խորամանկ է։ Իզուր չէ այն այդքան մեծ չափերի՝ ամենամեծը հայտնի ՌՆԹ պարունակող վիրուսներից։ Հավանաբար, նրա գենոմի մի մասը ուղղված է այն բանին, որպեսզի խաբի մշտական իմունային համակարգին, որպեսզի նա հակամարմիններ չարտադրի, որոնք նրան կչեզոքացնեն, նշել է նա։
Գիտնականը հայտարարել է, որ COVID-19-ով հիվանդացածների արյան շիճուկի անալիզի ընթացքում հաջողվել է պարզել, որ պացիենտների միայն 30 տոկոսի մոտ կա ծանր հիվանդների բուժման համար պիտանի շիճուկ։
Ռուսաստանում կորոնավիրուսի համաճարակի ժամանակ հայտնաբերվել է 47 121 վարակման դեպք, մահացել է 405 պացիենտ, 3446-ը ապաքինվել է։

Часть генома коронавируса может быть направлена на борьбу с нейтрализующими его антителами, предположил директор исследовательского центра эпидемиологии и микробиологии имени почетного академика Н.Ф. Гамалеи Александр Гинцбург на совещании с президентом России Владимиром Путиным, сообщает РИА Новости.
«Вирус очень хитрый. Недаром он таких больших размеров – самый большой из известных РНК-содержащих вирусов. По видимому, часть его генома направлена на то, чтобы обманывать постоянно иммунную систему, чтобы она вырабатывала антитела, которые его не нейтрализуют», - отметил он.
Ученый заявил, что в ходе анализа сывороток крови от переболевших COVID-19 удалось выяснить, что только у 30 процентов пациентов есть сыворотка, пригодная для лечения тяжелобольных.
В России за время эпидемии коронавируса выявили 47 121 случай заражения. Погибли 405 пациентов, 3446 выздоровели.