Ճապոնական Nissan ընկերության ղեկավարությունը որոշել է վճարովի արձակուրդի ուղարկել մոտ 15 հազար աշխատակցի` նոր կորոնավիրուսի տարածման ֆոնին, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Nissan-ի այս աշխատակիցներն ապրիլի 27-ից մայիսի 1-ը չեն հաճախի աշխատանքի: Kyodo գործակալության փոխանցմամբ` արձակուրդի կգնան մենեջմենթի եւ տեխնիկական մշակման բաժնի մասնագետները, ովքեր աշխատում են ընկերության` Ճապոնիայում տեղակայված մի շարք գործարաններում:
Ապրիլի 7-ին Kyodo-ն հայտնել էր, որ Nissan-ը կարող է մոտ 10 000 աշխատատեղ կրճատել իր արտասահմանյան ձեռնարկություններում` կորոնավիրուսի տարածման պատճառով արտադրությունը դադարեցնելու հետեւանքով:
Ապրիլի 17-ից մայիսի 6-ը Ճապոնիայի ամբողջ տարածքում արտակարգ ռեժիմ է գործում: Նման միջոցառումների հիմնական նպատակն է նվազագույնի հասցնել շփումները մարդկանց միջեւ, ինչպես նաեւ արձակուրդների ընթացքում կանխարգելել ակտիվ ուղեւորությունները երկրի տարածքով ապրիլի վերջին-մայիսի սկզբին:
Ճապոնիայում նոր կորոնավիրուսով վարակվածության հաստատված դեպքերի ընդհանուր թիվը մոտ 12 հազար է, 235 վարակված գտնվում էին ծանր վիճակում, արձանագրվել է 276 մահվան դեպք:

Руководство японской автомобилестроительной корпорации Nissan приняло решение отправить в оплачиваемый отпуск около 15 тыс. своих работников в связи с распространением нового коронавируса, сообщает ТАСС.
Указанные сотрудники Nissan не будут посещать рабочие места с 27 апреля по 1 мая. Как отмечает агентство Kyodo, в отпуск уйдут специалисты отдела менеджмента и технической разработки, занятые на нескольких расположенных в Японии заводах компании.
7 апреля Kyodo сообщило, что Nissan может сократить около 10 тыс. рабочих мест на своих заграничных предприятиях в связи с приостановкой на них производства из-за распространения коронавируса.
С 17 апреля до 6 мая на всей территории Японии в связи с пандемией вызванного коронавирусом заболевания действует режим чрезвычайной ситуации. Главная цель таких мер - максимально сократить контакты между людьми, а также предотвратить активные поездки по стране в период праздников в конце апреля - начале мая.
Общее число подтвержденных случаев заражения новым коронавирусом в Японии приблизилось к 12 тыс., 235 инфицированных находятся в тяжелом состоянии, зафиксировано 276 летальных исходов.