Պերուական Ամազոնիայի բնիկ ժողովրդի առաջնորդը հայտարարել է, որ կառավարությունը հնարավորութուն է ընձեռել նրանց ինքնուրույն պաշտպանվել կորոնավիրուսից, ինչը կարող է հանգեցնել «անգործության պատճառով էթնոցիդի» ռիսկին, հաղորդում է Reuters-ը։
ՄԱԿ-ին եւ Մարդու իրավունքների հարցով միջամերիկյան հանձնաժողովին ուղղված պաշտոնական նամակում պահանջվում է ամերիկյան եւ միջազգային դատարաններից ստիպել կառավարություններին ձեռնարկել «հստակ միջոցներ» նրանց գոյատեւումն ապահովելու համար՝ հղում անելով ցեղասպանության հանցագործության նախազգուշացման եւ դրա համար պատժի մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիային։
Ութ տեղական առաջնորդներ, որոնք ներկայացնում են Պերուական Ամազոնիայի 1800 ներկայացուցիչներին, ստորագրել են նամակը, որը հրապարկվել է AIDESEP տեղական խմբի կողմից։
Առողջապահության ոլորտում փորձագետները նախազգուշացնում են, որ վիրուսի տարածումը կարող է մահացու լինել Ամազոնիայի բնիկ ժողովրդի համար, որոնք դարերի ընթացքում ոչնչացվել են եվրոպացիների կողմից տարածած հիվանդությունների` մալարիայից մինչեւ գրիպի հետեւանքով։
Պերուի նախագահ Մարտին Վիսկարան հայտարարել է, որ երկու շաբաթ առաջ պաշտոնյաներն աշխատել են տարածաշրջանում օգնություն հասցնելու ուղղությամբ, երբ տեղի բնակիչներն ինքնակամ ինքնամեկուսացվել են վիրուսից խուսափելու համար։ Պուերտո Վեֆիլ շրջանի առնվազն չորս բնակիչ վարակվել է այդ հիվանդությամբ։
Ավելի վաղ մշակույթի նախարարությունը հայտարարել է, որ այդ շրջան է ուղարկել սանիտարահիգիենիկ վիճակը բարելավելու նյութեր եւ հետեւում է իրավիճակին։

Indigenous tribes in Peru’s Amazon say the government has left them to fend for themselves against the coronavirus, risking “ethnocide by inaction,” according to a letter from natives to the United Nations and the Inter-American Commission on Human Rights, reports Reuters.
The formal complaint asks the U.N. and international courts to force the government to take “concrete action” to ensure their survival, citing the 1948 U.N. Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide.
Eight native leaders representing 1,800 communities in the Peruvian Amazon signed the letter which was published by indigenous group AIDESEP on Thursday.
Health experts have warned the spreading virus could be lethal for the Amazon´s indigenous people, who have been decimated for centuries by diseases brought by Europeans, from smallpox and malaria to the flu.
“They send messages every day about what the (government) is going to do in the cities, but nothing for indigenous peoples,” Lizardo Cauper, president of AIDESEP, told Reuters. “For us, this is discrimination.” At least four natives from the Puerto Bethel region, a remote Amazon wilderness community two hours by river from the capital of Ucayali, have contracted the disease, according to a spokesman for the Ministry of Health.
The Ministry of Culture said earlier this week that it shipped supplies for improving sanitation and hygiene to Puerto Bethel and was monitoring the situation.