Հնդկաստանում մեխանիկը վարորդի եւ ուղեւորի միջեւ մեկ մետր հեռավորությամբ մոտոցիկլետ է ստեղծել` կորոնավիրուսի համավարակի ժամանակ սոցիալական հեռավորության պահպանման կարեւորությունն ընդգծելու համար:
Պարթհա Սահան հին մոտոցիկլ էր գնել, հանել էր շարժիչը եւ երկու մասի էր բաժանելայն, իսկ ապա միացրել էր անիվները մեկ մետր հեռավորությամբ:
«Այժմ ես կարող եմ երթեւեկել իմ ութամյա դստեր հետ` ապահով հեռավորություն պահպանելով»,- ասել է նա AFP-ին:
Հնդկաստանի կառավարությունը, ինչպես եւ մյուս երկրները, համազգային կարանտին է հայտարարել եւ քաղաքացիներին կոչ է արել սոցիալական հեռավորություն պահպանել` վիրուսի տարածումը զսպելու համար: Հինգշաբթի օրվա դրությամբ Հնդկաստանում գրանցվել է COVID-19-ով վարակման 33 050 դեպք, մահացել է 1.074 մարդ:
Սահան հասկացել էր, որ վիրուսի հետ պայքարը շուտ չի ավարտվելու: Նա ծախսել է իր փոքր խնայողությունները մոտոցիկլետ պատրաստելու համար, որով իր դստերը դպրոց կտանի: «Ես չէի ուզում, որպեսզի նա դպրոցական ավտոբուս նստի, քանի որ այնտեղ մարդաշատ կլիներ»,- ասել է Սահան, ով աշխատում է հեռուստացույցների վերանորոգման արհեստանոցում: Նրա նոր մոտոցիկլետն աշխատում է մարտկոցով, իսկ առավելագույն արագությունը 40 կմ է մեկ ժամում: Սահայի խոսքով` մարտկոցի լիցքավորման համար երեք ժամ է պահանջվում, ինչը թույլ է տալիս 80 կմ անցնել: «Մեկ լիցքի արժեքը մոտ 10 ռուփի է (13 ցենտ) կազմում»,- հավելել է նա:

В Индии механик создал мотоцикл с разрывом в один метр между водителем и пассажиром, чтобы показать важность социального дистанцирования во время пандемии коронавируса.
Партха Саха купил старый мотоцикл у торговца металлоломом, сняла двигатель и разрезала его надвое, а затем прикрепила тягу чуть длиннее метра для соединения колес.
«Теперь я могу ездить со своей восьмилетней дочерью, сохраняя безопасную дистанцию», - сказал он AFP.
Как и другие страны, правительство Индии ввело общенациональный карантин  и призвало граждан практиковать  социальное дистанцирование, чтобы обуздать распространение вируса.
По состоянию на четверг Индия сообщила о 33 050 случаях COVID-19 и 1074 смертях.
Саха понял, что битва с вирусом может закончиться не скоро. Он потратил свои скудные сбережения, чтобы сделать мотоцикл, на котором будет возить дочь в школу. «Я не хотел, чтобы она садилась в школьный автобус, так как в нем было бы тесно», - сказал Саха, работающий в мастерской по ремонту телевизоров.
Его новый мотоцикл работает от аккумулятора и развивает максимальную скорость 40 километров в час.  По словам Саха, для зарядки аккумулятора требуется три часа, что позволяет проехать 80 километров.  «Стоимость одной зарядки составляет около 10 рупий (13 центов)», - добавил он.