2018-ին տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ են անցկացվել 88 համայնքում: Այս մասին մայիսի 4-ին պետաիրավական հարցերով մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի նիստին Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի գործունեության քննարկման ժամանակ ասաց ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը:
Ըստ նրա` դրանցից 26-ում ընտրություններն անցկացվել են արտահերթ ռեժիմով: «2019 թվականին ընտրություններ են անցկացվել 82 համայնքում: Դրանցից 31 համայնքում ընտրություններն անցկացվել են արտահերթ ռեժիմով»,- ասաց Մուկուչյանը:
ԿԸՀ նախագահը նշեց, որ 129 համայնքում համայնքների ղեկավարների ընտրություններ են անցկացվել, իսկ 60-ում` ավագանու անդամների: Ընտրություններ են անցկացվել նաեւ 6 քաղաքում: «Ընտրությունների անցկացման համար 387 ընտրատեղամաս էր ձեւավորվել: Այս տեղամասերում գրանցվել էր 457.188 ընտրող: Դրանցից միայն 214181-ն է մասնակցել ընտրություններին»,- ասաց ՀՀ ԿԸՀ նախագահը:
Ըստ Մուկուչյանի` ընտրություններին մասնակցել է 916 թեկնածու, ընդ որում, առաջադրման ոչ մի դիմում չի մերժվել:

Выборы в органы местного самоуправления в 2018 году прошли в 88 общинах. Об этом на заседании постоянной парламентской Комиссии по государственно-правовым вопросам в ходе обсуждения отчета о деятельности ЦИК заявил 4 мая председатель Центральной избирательной комиссии Армении Тигран Мукучян.
По его словам, в 26 из них выборы прошли в досрочном режиме. «В 2019 году выборы состоялись в 82 общинах. Из них в 31 выборы прошли в досрочном режиме», - сообщил Мукучян.
Председатель ЦИК заметил, что в 129 общинах прошли выборы глав общин, а в 60 – членов советов старейшин. Выборы также прошли в 6 городах. «Для проведения выборов было сформировано 387 избирательных участков. На этих участках было зарегистрировано 457188 избирателей. Из них в выборах принял участие лишь 214181», - сказал председатель ЦИК Армении.
Как отметил Мукучян, в выборах приняло участие 916 кандидатов, причем ни одной заявке на выдвижение отказано не было.