Հայաստանն առաջատար դիրք է զբաղեցնում տարածաշրջանում կորոնավիրուսով վարակվածների եւ մահվան դեպքերի թվով: Այս մասին «Քաղտնտեսություն» ինստիտուտի կազմակերպած քննարկմանն ասաց քաղաքագետ Անդրանիկ Թեւանյանը:
Քաղաքագետը փաստեց, որ Հայաստանում դեպքերի թվի ցուցանիշը գրեթե կրկնակի անգամ ավել է, քան համաշխարհային միջին ցուցանիշը՝ 20 անգամ ավել, քան Վրաստանում: Կառավարությունը ձախողեց համաճարակաբանական միջոցառումները եւ երկիրը կանգնեցրեց աղետի առջեւ, շեշտեց քաղաքագետը:
Նրա խոսքով՝ արտաքին քաղաքականության եւս մեկ ճգնաժամ է գործընկերների հետ հարաբերությունները, որոնք կա՛մ փչացած, կա՛մ սառեցված են: Նրանց հաջողվեց լարվածություն մտցնել նույնիսկ Վրաստանի հետ հարաբերություններում: Հայաստանը շրջափակման տակ է, արձանագրեց Թեւանյանը:
Դրան գումարվում է ներքաղաքական ճգնաժամը: «Երբ իշխանություններն ասում էին, որ կորոնավիրուսը հնարավորություն է, ըստ երեւույթին, նրանք ի նկատի ունեին իշխանությունը պահելու սխեմաները: Արտակարգ դրությունը իշխանությունների համար իշխանությունը պահելու միջոց է»,- ասաց Անդրանիկ Թեւանյանը:
Նա հիշեցրեց ընդդիմության դեմ ուղղված գործողությունները. «Լուսավոր Հայաստանը» ենթարկվեց ֆիզիկական բռնության, իսկ «Բարգավաճ Հայաստանի» դեմ բացահայտ քաղաքական հարձակումներ են իրականացվում: Ընդ որում, դա արվում է գլխավոր դատախազի ձեռքով, նրան օգտագործել են 2018-ին եւ հիմա: «Սակայն ամենամեծ ճգնաժամը ոչ լեգիտիմ իշխանություններն են»,- ասաց քաղաքագետը՝ հավելելով, որ նույնիսկ եթե խոստովանել ընտրությունների օրինականությունը, այժմ գործողությունների լեգիտիմության ճգնաժամն ակնհայտ է, իշխանություններն իրենք են խոստովանում, որ չեն կարող որոշումներ կայացնել կյանքեր փրկելու համար:
«Ի՞նչ որոշումներ կարող են լինել: Տնտեսական ցուցանիշները վատթարացել են 17.2 տոկոսով: Աղքատության խորացումը մոտ է, իսկ կառավարության հակաճգնաժամային ծրագիրն արդյունք չի տվել եւ չէր էլ կարող տալ: Դրա համար բնակչության համախմբում եւ լուրջ ներդրումներ են պահանջվում, առնվազն՝ ՀՆԱ-ի 10 տոկոսի չափով, ինչը իշխանությունները չեն կարող անել, քանի որ չկա վստահություն ո՛չ երկրի ներսում, ո՛չ էլ դրսում: Ելքը. Հայաստանում պետք է գրագետ թիմ ձեւավորվի: Իշխանությունները դա չեն կարող անել: Հետեւաբար վարակման եւ մահվան դեպքերը կշարունակվեն»,- ասաց քաղաքագետը:

Армения лидирует в регионе по числу зараженных коронавирусом и погибших. Об этом заявил политолог Андраник Теванян на обсуждении, организованном институтом «Политэкономия».
Политолог констатировал, что в Армении показатель числа заболевших почти вдвое больше, чем в среднем в мире. В 20 раз больше, чем в Грузии. Правительство провалило противоэпидемиологические мероприятия и поставило страну перед катастрофой, подчеркнул политолог.
По его словам, другой кризис во внешней политике - отношения с партнерами либо испорчены, либо заморожены. Ухитрились внести напряженность даже в отношения с Грузией. Армения в блокаде, констатировал Теванян.
К этому добавляется внутриполитический кризис. «Когда власти говорили, что коронавирус это возможность, видимо, имели в виду схемы для удержания власти. ЧП это для властей способ удержать власть», - отметил Андраник Теванян. Он напомнил о действиях в отношении оппозиции – «Светлая Армения» подверглась физическому насилию, а в отношении «Процветающей Армении» неприкрытые политические нападки. Причем делается это руками генерального прокурора, его использовали и в 2018 г и теперь.
«Но самый большой кризис это нелегитимные власти», - заявил политолог, добавив, что если даже признать законность выборов, ныне налицо кризис легитимности действий, власти сами признают, что не могут принимать решения для спасения жизней людей.
«Какие могут быть решения. На 17.2% ухудшились экономические показали. Грядет углубле6ние бедности, а антикризисная программа правительства не дала результата, да и не могла дать. Для этого нужна консолидация населения и серьезные инвестиции, как минимум вливания на 10% ВВП, чего власти не могут сделать, так как нет доверия ни внутри страны, ни вне. Выход - в Армении должна сформироваться компетентная команда. Власти этого сделать не могут. Потому заражения и смерти будут продолжаться», - констатировал политолог.