Ստամբուլում կայացած Կանանց համաշխարհային գագաթաժողովի աշխատանքներին այցելելուց հետո Հայաստանի սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը շքանշաններ է հանձնել Թուրքիայի հայ համայնքի 15 ազդեցիկ ներկայացուցիչների:
Պարգեւատրվածների մեջ են գրող Մկրտիչ Մարկոսյանը, կոմպոզիտորներ Կարո Մաֆյանը, Չենք Թաշքանը, Թուրքիայի օպերային թատրոնի առաջին հայ վոկալիստ Ալիս Մանուկյանը:
Hurriyet Daily News-ի հետ զրույցում Մկրտիչ Մարկոսյանն ասել է, թե իրեն սփյուռքի մաս չի համարում, քանի որ ապրում է այն հողի վրա, որտեղ իր նախնիներն ապրել են հազարամյակներ շարունակ: Գրողը նաեւ քննադատել է թուրքական կառավարությանը` նշելով, որ հիասթափված էր միջոցառմանը թուրք պաշտոնյաների բացակայության փաստով:

После посещения Всемирного саммита женщин, который прошел в Стамбуле, министр Диаспоры Армении Грануш Акопян вручила медали 15 видным представителям армянской общины Турции.
Среди награжденных писатель Мкртич Маркосян, композиторы Каро Мафян, Ченк Ташкан, первая в истории армянка по происхождению вокалистка оперного тетра Турции Алис Манукян.
В беседе с Hurriyet Daily News, Мкртич Маркосян заявил, что он не считает себя частью Диаспоры так как живет на земле, где его предки проживали на протяжении тысяч лет. Писатель также раскритиковал турецкое правительство, отметив, что был разочарован отсутствием турецких официальных лиц на церемонии.