Microsoft ամերիկյան տեխնոլոգիական կորպորացիայի հիմնադիր Բիլ Գեյթսը կարծում է, որ ԱՄՆ-ում կորոնավիրուսով վարակման դեպքերի թվի նոր աճը կապված չէ վարակի բուժման փորձարկումների թվի աճի հետ: Նման հայտարարություն է նա արել CNN հեռուստաընկերության եթերում, փոխանցում է «ՏԱՍՍ-ը:
Նրան հարց էր ուղղվել՝ արդյոք նա ճիշտ է համարում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի եւ ամերիկյան վարչակազմի այլ աշխատակիցների պնդումներն այն մասին, որ ԱՄՆ-ում վարակվածների թվի բարձր տեմպերը բացատրվում են անցկացված թեստերի մեծ քանակով: «Ոչ, դա լրիվ սխալ է,- ասել է Գեյթսը:- Անկասկած, ավելի մեծ թվով թեստեր անցկացնելով, վարակման դեպքերի ավելի մեծ թիվ է հայտնաբերվում: Բայց դեպքերի թվի աճն ԱՄՆ-ում կշարունակվի, նույնիսկ եթե մենք փակագծերից դուրս թողնենք թեստերի ավելացումը»:
«Աշնանը փորձարկումներ անցկացնելու իշխանությունների հնարավորությունները կաճեն, եւ սա լավ նորություն է: Բայց սա չէ պատճառը, որ մենք դեպքերի թվի աճ ենք տեսնում,- շարունակել է Գեյթսը՝ նշելով, որ վարակի տարածման դեմ պայքարը իր գագթնակետին է ամբողջ երկրում, բացառությամբ Նյու Յորքի նահանգի: «Մինչեւ հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսները վարակվածության մակարդակը կրկին բարձր կլինի, եթե մենք չսկսենք ավելի լուրջ վերաբերվել այս խնդրին, քան հիմա»,- ասել է նա:
Նոր կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութ ստեղծելը չի ​​երաշխավորում, որ վարակը կդադարի տարածվել, հավելել է Գեյթսը: Հաղորդավարը հարցրել է նրան պատվաստանյութի մշակման հեռանկարների մասին՝ վկայակոչելով Մինեսոտայի համալսարանի վարակիչ հիվանդությունների հետազոտությունների եւ քաղաքականության կենտրոնի տնօրեն Մայքլ Օսթերհոլմի կարծիքը: Ըստ համաճարակաբանի՝ «վիրուսի տարածումը կշարունակվի այնքան ժամանակ, մինչեւ չվարակվի երկրի բնակչության 60-70 տոկոսը կամ մինչեւ պատվաստանյութ չստեղծվի»:
«Դա իսկապես այդպես է,- ասե է Գեյթսը՝ նշելով, որ պատվաստանյութը երկու հիմնական գործառույթ ունի: «Մեկը [պատվաստված] անձի դեմ անհատական ​​պաշտպանություն ապահովելն է, իսկ երկրորդը թույլ է տալիս նրան դադարել հիվանդության տարածող լինել»,- շեշտել է նա:
«Հավանականություն կա, որ պատվաստանյութն ավելի լավ կդրսեւորի իրեն անհատական պաշտպանություն տրամադրելիս, քան՝ տարածումը  [վիրուսի] կանխելու գործում,- ասել է Microsoft-ի հիմնադիրը:- Մենք փորձում ենք ուսումնասիրել տարբեր պատվաստանյութեր եւ գնահատում ենք այն, թե ինչ արդյունքներ են դրանք ցույց տալիս այս երկու ցուցանիշներով»: «Չի կարելի երաշխավորել, որ պատվաստանյութը, անշուշտ, կդադարեցնի վարակի տարածումը»,- եզրափակել է նա:

Основатель американской технологической корпорации Microsoft Билл Гейтс считает, что возобновившийся рост числа случаев заражения коронавирусом в США не связан с увеличением количества проводимых тестов на наличие инфекции. С таким заявлением он выступил в эфире телекомпании CNN, передает ТАСС.
Ему был задан вопрос о том, считает ли он верными утверждения президента США Дональда Трампа и других сотрудников американской администрации о том, что высокие показатели по числу зараженных в США объясняются исключительно большим количеством проводимых тестов. «Нет, это абсолютно неверно, - сказал Гейтс. - Несомненно, проводя большее количество тестов, вы обнаруживаете больше случаев заражения. Но рост числа случаев в США сохранится, даже если оставить за скобками усиление тестирования».
«Осенью возможности властей по проведению тестирований будут расти, и это хорошие новости. Но это не является причиной того, почему мы наблюдаем рост числа случаев», - продолжил Гейтс, отметив, что борьба с распространением инфекции «находится в самом разгаре» на всей территории страны, за исключением штата Нью-Йорк. «К октябрю-ноябрю показатели заражения снова будут очень высокими, если мы не начнем относиться к этой проблеме более серьезно, чем сейчас», - отметил он.
Создание вакцины от нового коронавируса не гарантирует того, что инфекция прекратит свое распространение, добавил Гейтс. Ведущий задал ему вопрос относительно перспектив разработки вакцины, приведя мнение директора Центра исследований и политики в области инфекционных заболеваний при Университете штата Миннесота Майкла Остерхолма. По словам этого эпидемиолога, «распространение вируса будет продолжаться до тех пор, пока не будут заражены 60-70% населения страны, или пока не будет создана вакцина».
«Это действительно так», - указал Гейтс, отметив, что у вакцины есть две основные функции. «Одна заключается в том, чтобы предоставлять индивидуальную защиту от заражения [вакцинированному] человеку, а вторая позволяет ему перестать быть разносчиком заболевания», - подчеркнул он.
«Есть вероятность того, что вакцина будет лучше показывать себя в том, чтобы предоставлять индивидуальную защиту, а не предотвращать распространение [вируса], - указал основатель Microsoft. - Мы стараемся изучать различные вакцины и оцениваем то, какие результаты они демонстрируют по этим двум показателям». «Нельзя гарантировать, что вакцина будет наверняка останавливать распространение инфекции», - заключил он.