Երկուշաբթի օրը ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն ասել է, որ ԱՄՆ-ն «քննարկում է» չինական սոցիալական ցանցերի, այդ թվում՝ TikTok-ի համար արգելքի սահմանման հնարավորությունը, փոխանցում է Reuters-ը:
«Ես չեմ ուզում առաջ անցնել նախագահից (Դոնալդ Թրամփ), բայց սա այն է, ինչ մենք քննարկում ենք»,- ասել է Պոմպեոն Fox News- ին:
ԱՄՆ օրենսդիրներն ավելի վաղ մտահոգություն էին հայտնել այն կապակցությամբ, թե ինչպես է TikTok-ը մշակում օգտատերերի տվյալները: Մասնավորապես, նրանք անհանգստացած են Չինաստանի օրենքներով, որոնք տեղական ընկերություններից պարտավորեցնում են համագործակցել Չինաստանի հետախուզական ծառայությունների հետ:
Պոմպեոյի հայտարարությունը համաշխարհային խոշորագույն տնտեսությունների միջեւ առճակատման շարունակությունն է, որը սկսվել էր գրեթե երկու տարի առաջ առեւտրային պատերազմով եւ սրվել էր Չինաստանի իշխանությունների գործողություններով Հոնկոնգում եւ կորոնավիրուսի բռնկմամբ։
Չին-հնդկական սահմանին տեղի ունեցած հակամարտության պատճառով Նյու Դելին ավելի վաղ արգելել էր TikTok-ը եւ դրա հետ միասին՝ եւս 58 չինական հավելված։

Госсекретарь США Майк Помпео сказал в понедельник, что США «определенно рассматривают» возможность ввести запрет на приложения китайских соцсетей, включая TikTok, передает Reuters.
«Я не хочу опережать президента (Дональда Трампа), но это то, что мы рассматриваем», - сказал Помпео в интервью Fox News.
Американские законодатели ранее выражали опасения по поводу того, как TikTok обрабатывает данные пользователей. В частности, их заботят китайские законы, обязывающие местные компании сотрудничать с разведывательными службами КНР.
Ремарки Помпео стали продолжением противостояния крупнейших мировых экономик, начавшегося с торговой войны почти два года назад и усугубившегося действиями китайских властей в Гонконге и вспышкой коронавируса.
Из-за конфликта на индийско-китайской границе Нью-Дели ранее запретил TikTok, а вместе с ним еще 58 китайских приложений.