Թուրքիայի Պետական խորհուրդը միաձայն որոշում է կայացրել Սուրբ Սոֆիան մզկիթի վերածելու մասին: Այս մասին Twitter-ի իր էջին հայտնել է լրագրող Ռահիփ Սոյլուն՝ վկայակոչելով իր գործընկերների աղբյուրները երկրի կառավարությունում, փոխանցում է «Լենտա»-ն։
Ակնկալվում է, որ այս որոշման մասին պաշտոնապես կհայտարարվի հուլիսի 10-ին: Լրագրողի խոսքով՝ երկրի ընդդիմությունը չի պատրաստվում դեմ հանդես գալ այս քայլին, որը չեղարկում է 1934 թվականի կառավարության որոշումը:
Ավելի վաղ Պետդումայի պատգամավորները հրապարակել էին այս հարցով Թուրքիայի Մեծ Ազգային ժողովին ուղղված դիմումի նախագիծը: Պատգամավորների խոսքով՝ տաճարի կարգավիճակի փոփոխության հարցը զգայուն է Ռուսաստանի քաղաքացիների համար: Նրանք կոչ են արել կանխել այն վնասը, որը կարող է հասցվել «համաշխարհային մասշտաբի թանգարանի կարգավիճակի հապճեպ փոփոխությամբ»:
Հունիսի 5-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն իր օգնականներին հանձնարարել էր ուսումնասիրություն անցկացնել Սուրբ Սոֆիան պաշտոնապես մզկիթի վերափոխելու համար: Հուլիսի 2-ին Թուրքիայի Գերագույն դատարանը որոշում կայացրեց, որ Ստամբուլում Սուրբ Սոֆիայի կարգավիճակը կարող է փոխվել նախագահական հրամանագրով:
Սուրբ Սոֆիայի տաճարը կառուցվել է VI դարում Հուստինիանոս կայսեր հրամանով: Երբ թուրքերը գրավեցին Կոստանդնապոլիսը, այն մզկիթի վերածվեց սակայն 1935-ին նախագահ Աթաթուրքը տաճարին թանգարանի կարգավիճակ շնորհեց։

Государственный совет Турции единогласно решил превратить собор Святой Софии в мечеть. Об этом у себя в Twitter cообщил журналист Рагып Сойлу со ссылкой на источники своих коллег в правительстве страны, передает Лента.Ру.
Ожидается, что об этом решении будет официально объявлено 10 июля. Как уточняет журналист, оппозиция страны не cобирается выступать против этого хода, отменяющего правительственное решение 1934 года.
Ранее депутаты Госдумы опубликовали проект обращения к Великому национальному собранию Турции по этому вопросу. По мнению депутатов, вопрос об изменении статуса собора чувствителен для граждан России. Они призвали предотвратить ущерб, который может быть нанесен «поспешным изменением статуса музея всемирного масштаба».
5 июня президент Реджеп Тайип Эрдоган поручил своим помощникам провести исследование с целью подготовить собор Святой Софии к официальному превращению в мечеть. 2 июля Верховный суд Турции постановил, что статус собора Святой Софии в Стамбуле может быть изменен указом президента страны.
Софийский собор был возведен по приказу императора Юстиниана в VI веке нашей эры. После того как турки захватили Константинополь, его сделали мечетью, но в 1935 году президент Ататюрк присвоил святыне статус музея.