Հայաստանը զգալի առաջընթաց է արձանագրել հանքարդյունաբերության ոլորտում լավ կառավարման գլոբալ ստանդարտի իրականացման գործում: Այս մասին հայտնում է USAID Armenia-ի ֆեյսբուքյան էջը։
Վերջերս Հայաստանը դարձավ Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության (ԱՃԹՆ/EITI) մասնակից 53 երկրներից 9-րդը, որը ստացել է ամենաբարձր վարկանիշը ԱՃԹՆ-ին անդամակցած երկրների համապատասխանության պահանջները ներկայացնող գլոբալ փաստաթղթի՝ 2016 թ. ԱՃԹՆ ստանդարտի իրականացման ուղղությամբ:
2017 թ.-ին ԱՃԹՆ-ին անդամակցելուց հետո Հայաստանի առաջին վավերացման եզրակացության արդյունքում EITI խորհուրդը իր գոհունակությունն է հայտնել ՀՀ կառավարության և Բազմաշահառու խմբի՝ ԱՃԹՆ-ի ստանդարտի ներդրման գործում օրինակելի առաջընթացի համար՝ ընդգծելով թափանցիկության և կառավարման ջանքերում հանքարդյունաբերության հիմնախնդիրները ներառելու, ԱՃԹՆ-ի գործընթացը Հայաստանում հանքարդյունաբերության ոլորտի թափանցիկության և բարեփոխումների օրակարգում ինտեգրելու և տարբեր շահագրգիռ կողմերի միջև համագործակցությունը խրախուսելով ՝ կառուցողական երկխոսության նախադեպ ձևավորելու ուղղությամբ ջանքերը:
Հայաստանը դարձել է ԱՃԹՆ թեկնածու երկիր 2017թ. մարտին՝ ԱՄՆ կառավարության քաղաքական և տեխնիկական օժանդակությամբ: ԱՄՆ Միզազգային զարգացման գործակալությունը (ԱՄՆ ՄԶԳ) ուղիղ օժանդակություն է տրամադրել ՀՀ կառավարությանը` ԱՃԹՆ-ին անդամակցելու Հայաստանի դիմումը դյուրացնելու համար և խթանել է մյուս դոնորների աջակցությունը ԱՃԹՆ ջանքերին:
ԱՄՆ ՄԶԳ-ի ներկայիս օժանդակությունը կենտրոնացած է ԱՃԹՆ-ի իրականացման գործընթացի վերահսկողություն իրականացնելու՝ քաղաքացիական հասարակության կարողությունների ամրապնդման, ինչպես նաև ԶԼՄ-ների կողմից հանքարդյունաբերության ոլորտի և ԱՃԹՆ գործընթացների լուսաբանման շուրջ:

Armenia has made significant progress in implementing the global standard of good governance in the mining sector; this was reported by the Facebook page of USAID Armenia. The respective statement reads as follows:
Recently, Armenia became the 9th out of the 53 countries participating in the Extractive Industries Transparency Initiative (EITI) to achieve the highest status rating for implementing the 2016 EITI Standard, the global document outlining the compliance requirements for countries having joined the EITI.
Following Armenia’s first validation assessment since it joined the EITI in 2017, the EITI Board commended the Government of Armenia (GOAM) and the EITI Multi-Stakeholder Group for its exemplary progress, highlighting its efforts to elevate mining issues into broader transparency and governance efforts, integrate the EITI process into the reform agenda of the mining sector, and set a precedent for constructive dialogue and cooperation between different constituencies.
Armenia became an EITI candidate country in March 2017, with political and technical support from the USG. The United States Agency for International Development (USAID) provided direct assistance to the Government of Armenia to facilitate Armenia’s application for EITI membership and catalyzed other donor support to the EITI effort.
USAID’s current support focuses on strengthening civil society’s capacity to conduct oversight of the EITI implementation and fostering professional media coverage of the mining sector and the EITI process.