Արաբական Միացյալ Էմիրությունները եւ Բահրեյնը դատապարտել են Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարի այն հայտարարությունը, որ Անկարան «ճիշտ ժամանակին ճիշտ տեղում» պատասխանատվության կկանչի ԱՄԷ-ին՝ տարածաշրջանում նրա գործողությունների համար, հայտնում է Al Arabiya-ն:
Անցյալ շաբաթ Աքարը ԱՄԷ-ին մեղադրել էր Սիրիայում եւ Լիբիայում միջամտության համար՝ Պարսից ծոցի երկրին մեղադրելով տարածաշրջանում ահաբեկչական կազմակերպություններին աջակցելու մեջ:
ԱՄԷ-ի արտաքին գործերի նախարար Անվար Գարգաշը կոչ է արել Թուրքիային «դադարեցնել միջամտությունը արաբական գործերին»: «Թուրքիայի պաշտպանության նախարարի սադրիչ հայտարարությունը նոր նվազագույն է նրա երկրի դիվանագիտության համար: Օսմանյան կայսրությունը եւ գաղութային պատրանքները պատկանում են պատմության արխիվներին»,- ասել է նա: «Թուրքիայի համար ավելի նպատակահարմար է դադարեցնել միջամտությունը արաբական գործերին»:
Բահրեյնը նույնպես քննադատել է Աքարի հայտարարությունը: «Բահրեյնը դատապարտում է Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարի թշնամական հայտարարությունները Արաբական Միացյալ Էմիրությունների նկատմամբ՝ համարելով այն անընդունելի սադրանք, հակառակ դիվանագիտական նորմերին, եւ դատապարտելի սպառնալիք այն եղբայրական արաբական երկրի համար, որը միջազգային հանրության մեջ հայտնի է իր կառուցողական դերակատարմամբ»,- ասված է երկրի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:

Объединенные Арабские Эмираты и Бахрейн осудили заявление министра обороны Турции Хулуси Акара о том, что Анкара призовет ОЭ к ответственности за их действия в регионе «в нужном месте и в нужное время», сообщает Al Arabiya.
На прошлой неделе Акар обвинил ОАЭ во вмешательстве в Сирию и Ливию, обвинив страну Персидского залива в поддержке региональных террористических организаций.
Министр иностранных дел ОАЭ Анвар Гаргаш призвал Турцию «прекратить вмешательство в арабские дела». «Провокационное заявление министра обороны Турции является новым минимумом для дипломатии его страны. Османская империя и колониальные иллюзии принадлежат архивам истории», - отметил он. «Для Турции более целесообразно прекратить вмешиваться в арабские дела ».
Бахрейн также критиковал заявление Акара. «Бахрейн осуждает враждебные заявления министра обороны Турции Хулуси Акара в отношении Объединенных Арабских Эмиратов, считая это неприемлемой провокацией, противоречащей дипломатическим нормам, и предосудительной угрозой братской арабской стране, известной своей конструктивной ролью в международном сообщество», - говорится в сообщении МИД страны.