Արցախի դեմ լայնամասշտաբ հարձակման առաջին րոպեներին Ադրբեջանը «Գրադի» 122 մմ-անոց արկ է արձակել Ստեփանակերտի բնակելի թաղամասի վրա՝ անմիջպես մանկապարտեզի և դպրոցի հարևանությամբ: Տեղանքից կադրեր է հրապարակել Արցախ Տեղեկատվական շտաբը։
Ավելի վաղ կադրեր էին հրապարակվել Ստեփանակերտի բնակերի տներից մեկի վրա կատարված հրետակոծությունից․ տունը գտնվում է Արցախում ԿԽՄԿ -ին առաքելության և «The HALO Trust» կազմակերպության շենքերի հարևանությամբ։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 27-ին՝ ժամը 07:15-ի սահմաններում, Ադրբեջանը, օգտագործելով հրետանային միջոցներ ու հարվածային ԱԹՍ-ներ, հարձակման է անցել արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով՝ թիրախավորելով նաև խորը թիկունքում տեղակայված բնակավայրերը: Այդ օրվանից ՀՀ-ում և ԱՀ-ում հայտարարվել է ռազմական դրություն:

В первые минуты широкомасштабного нападения на Арцах Азербайджан выпустил из РСЗО «Град» снаряд калибра 122 мм. по жилому кварталу Степанакерта, недалеко от детского сада и школы. Кадры с этого места опубликовал Информационный штаб Арцаха.
Ранее были обнародованы кадры обстрела одного из жилых домов Степанакерта, находящегося по соседству со зданиями миссии МККК в Арцахе и организации «The HALO Trust».
Напомним, что 27 сентября ВС Азербайджана перешли к нападению по всей линии соприкосновения ВС Арцаха и Азербайджана, нацелившись при этом и на населенные пункты, расположенные глубоко в тылу. С этого дня в Армении и Арцахе объявлено военное положение. В эти минуты ВС Азербайджана обстреливают села близ города Варденис. Погибло одно гражданское лицо.