Հայկական կողմը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանն իրազեկել է, որ այս տարվա հոկտեմբերին չի մասնակցելու «Անխախտ եղբայրություն-2020» զորավարժություններին, այսօր հայտնել է ՀԱՊԿ մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Զայնետդինովը։
«Հայաստանը ՀԱՊԿ-ին իրազեկել է, որ չի կարող մասնակցել «Անխախտ եղբայրություն-2020» խաղաղարար զորավարժություններին, որոնց անցկացումը նախատեսված է հոկտեմբերի 12-16-ը Բելառուսի տարածքում»,- ասել է նա։
ՀԱՊԿ երկրների համատեղ զորվարժություններին մասնակցությունից հրաժարվելը պայմանավորված է Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության սրմամբ։ Սեպտեմբերի 27-ից վիճելի տարածքում ակտիվ մարտեր են ընթանում։

Армянская сторона уведомила Организацию Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), что не примет участия в учениях «Нерушимое братство – 2020» в октябре этого года, сообщил во вторник ТАСС пресс-секретарь ОДКБ Владимир Зайнетдинов.
«Армения уведомила ОДКБ, что не сможет принять участия в миротворческих учениях «Нерушимое братство – 2020», проведение которых запланировано на территории Республики Беларусь с 12 по 16 октября», - сказал он.
Отказ от участия в совместных учениях стран ОДКБ обусловлен обострением конфликта в Нагорном Карабахе. С 27 сентября на спорной территории идут активные бои.