Հայաստանում պրոքսի-պատերազմ հրահրելը կարող է ծառայել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կարիքներին, բայց դա սարսափելի արձագանքն է այն ցեղասպանության, որը Թուրքիան իրականացրել է հայերի դեմ մեկ հարյուրամյակ առաջ, գրում է New York Post-ը:
«Ադրբեջանցիները ակնհայտորեն ագրեսորներ են. նրանք ոչ միայն քանակապես գերազանցում են հայերին 3:1 հարաբերակցությամբ, նրանք թուրքերի հսկայական օգնությամբ արդիականացնում են իրենց զինված ուժերը:
Այսպիսով, Հայաստանի կողմից ադրբեջանական մի քանի ուղղաթիռների եւ տանկերի ոչնչացումը, ամենայն հավանականությամբ, պատասխան է եղել ներխուժմանը:
Էրդողանի աջակցությունը Ադրբեջանին շեղում է թույլ ներքին տնտեսությունից, բայց դա երկարատեւ տեղական հակամարտությունը վերածում է ավելի մեծ աշխարհաքաղաքական մրցակցության: Հայաստանը կարող է դիմակայել միայն Ռուսաստանի աջակցությամբ, որը խթանում է սպառազինությունների մրցավազքի այս կողմը, ինչը նշանակում է, որ Մոսկվայի եւ Անկարայի միջեւ ուղղակի հակամարտությանը ընդամենը մեկ-երկու քայլ է մնացել:
«Մենք մեկ քայլ հեռավորության վրա ենք լայնամասշտաբ պատերազմից»,- ասում է Օլեսյա Վարդանյանը՝ «Միջազգային ճգնաժամային խումբ» ՀԿ-ից, որը զբաղվում է մահացու հակամարտությունների կանխմամբ:
Մինչ ԱՄՆ-ը, Եվրամիությունը, ՄԱԿ-ը, ՆԱՏՕ-ն, Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը եւ մյուսները հրադադարի ռեժիմի կոչ են անում, Էրդողանը բորբոքում է աճող կրակը` առաջարկելով Ադրբեջանին անսասան աջակցություն:
Բայց պատմությունն այս ամենն ավելի սարսափելի է դարձնում՝ Անկարան դեռ հրաժարվում է ճանաչել մոտ 1,5 միլիոն հայերի ցեղասպանությունը Առաջին համաշխարհային պատերազմի ավարտին, եւ այժմ նա հակված է ոչնչացնել ավելի շատ մարդկանց»:

Разжигание прокси-войны в Армении может служить нуждам президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, но это ужасный отголосок геноцида, совершенного Турцией против армян столетие назад, пишет New York Post
«Азербайджанцы явно являются агрессорами: они не только численно превосходят армян в соотношении 3:1, они модернизируют свои вооруженные силы при огромной помощи турок.
Таким образом, уничтожение Арменией нескольких азербайджанских вертолетов и танков, вероятно, было ответом на вторжение.
Поддержка Эрдоганом Азербайджана отвлекает от слабой внутренней экономики, но она превращает давний локальный конфликт в более крупную геополитическую конкуренцию. Армения может сопротивляться только при поддержке России, которая подпитывает эту сторону гонки вооружений, а это означает, что до прямого конфликта между Москвой и Анкарой всего один-два шага.
«Мы в шаге от крупномасштабной войны», - говорит Олеся Вартанян из Международной кризисной группы, некоммерческой организации, занимающейся предотвращением смертельных конфликтов.
В то время как Соединенные Штаты, Европейский Союз, Организация Объединенных Наций, НАТО, Папа Франциск и другие призвали к прекращению огня, Эрдоган раздувает растущий огонь, предлагая Азербайджану непоколебимую поддержку.
Но история делает все этом более ужасным: Анкара по-прежнему отказывается признать Геноцид почти 1,5 миллиона армян в конце Первой мировой войны, а теперь она склонна к истреблению еще большего числа людей».