ԵԱՀԿ Համանախագահող երկրների նախագահների հայտարարությունը դրական է եւ հստակ ու խիստ ազդակներ է պարունակում` ուղղված Ադրբեջանի ապակառուցողական մոտեցումներին: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը` մեկնաբանելով Բարաք Օբամայի, Դմիտրի Մեդվեդեւի եւ Նիկոլա Սարկոզիի Դովիլում ընդոնած հայտարարությունը:
«Հայտարարությունը հիմնականում համահունչ է հայկական կողմի դիրքորոշումների հետ:
ա. Համանախագահները կոչ են անում բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծել խնդիրը: Բազմաթիվ անգամ նախագահ Սարգսյանը կոչ է արել Ադրբեջանցի իր գործընկերոջը ստորագրել մի համայաձայնագիր ուժի չկիրառման մասին, ինչին Ալիեւը պատասխանել է մերժումով:
բ. Երեք նախագահները նշում են, որ ուժի կիրառումը անթույլատրելի է: Ադրբեջանի նախագահը վերջին շրջանում անընդհատ խոսում է ուժի կիրառման հնարավորության մասին:
գ. հայտարարության մեջ նշվում է, որ ուժի կրկնակի կիրառումը աղետալի կլինի: Սա կրկին համահունչ է հայկական կողմի դիրքորոշումներին: , Ղարաբաղում ագրեսիոն պատերազմը սկսել է Ադրբեջանը, եւ բազմիցս ասել ենք, որ այն կողմը, ով կսկսի պատերազմը, ավելի մեծ աղետների կհանգի:
դ. կողմերը կոչ են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներին հասարակություններին պատրաստել խաղաղության: Մեզ համար ընդունելին միայն ու միայն խնդրի խաղաղ կարգավորումն է, ուստի հայտարարության այս դրույթը եւս պատասխան է Ադրբեջանի ապակառուցողական դիրքորոշումներին:
ե. եւ ի վերջո, նախագահները կոչ են անում ոչ թե երկու կողմերին, այլ կողմերին` անուղղակի ընդունելով, որ կան երկուսից ավելի կողմեր»,- արձանագրել է Էդուարդ Շարմազանովը:

The statement contains precise signals directed on Azerbaijan’s destructive approach.
Firstly, presidents of Co-Chairing states called to solve the conflict peacefully. President Sargsyan, repeatedly urged his Azerbaijani counterpart to sign an agreement on non-use of force, an offer that was refused by President Aliyev.
Secondly, the leaders note use of force is unacceptable. Azerbaijani president has recently mentioned possibility of military solution to the conflict.
Thirdly, the statement notes use of force would only bring more suffering and devastation. It also corresponds to the position of the Armenian side. Azerbaijan unleashed war in Nagorno-Karabakh and Armenian side have repeatedly stated that the party, which will start war, will suffer more.
Presidents also called on the sides to prepare their populations for peace, not war. Only a negotiated resolution of the conflict is acceptable to Armenia. This part of statement is also a response to destructive approach of Azerbaijan.
Finally, the presidents mentioned ‘the sides’ rather than the ‘two sides’, which means they indirectly acknowledge there are more than two sides, he concluded.