Հայաստանում վերջին շրջանում զգալիորեն մեծացել է հարուցված քրեական գործերի թիվը։ Այս մասին նոյեմբերի 4-ին Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերով ու Պետաիրավական հարցերով խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2021 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց Քննչական կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Արթուր Մելիքյանը։
Նա մասնավորապես նշեց․ «Մեզ հայտնի բոլոր պատճառներով քրեական գործերի թիվը, նյութերի նախապատրաստումը, նախաքննության ծավալը մեծանում են։ Տարեցտարի դիտվում է քրեական գործերի թվի աճ, եւ անգամ հաշվետու կիսամյակներում։ Սա ակնհայտ է։ 2017 թվականին քննվել է 20 հազար 57 գործ, 2018-ին՝ 25 հազար 675 գործ, 2019-ին՝ 32 հազար 960 գործ, 2020 թվականի առաջին կիսամյակում՝ 17 հազար 510 գործ։ Վերջին իրադարձությունների հետ կապված արդեն սկսվել է ռազմական ոլորտի շրջանակում հարուցված քրեական գործերի զգալի աճ»։
Նրա խոսքով՝ չնայած եւ նախատեսվել էր, որ 2021 թվականին լինելու է մոտ 33 հազար քրեական գործ, բայց ինչպես ցույց տվեցին վերջին իրադարձությունները, դրանք կարող են զգալիորեն ավելի շատ լինել։

The number of launched criminal cases has recently grown significantly in Armenia. This is what Vice-Chairman of the Investigative Committee Artur Melikyan said during today’s discussion on the draft of the 2021 State Budget held as part of the joint session of the Standing Committees on Financial-Credit and Budgetary Affairs and on State and Legal Affairs of the National Assembly of Armenia.
“The number of criminal cases is growing, more reports are being prepared, and there are more preliminary investigations for reasons known to us all. We see the growth of the number of criminal cases every year, and even during the reporting semesters. Due to the recent events, there is already a significant rise in the number of criminal cases launched in the military sector,” he said.
According to him, even though the plan was to launch nearly 33,000 criminal cases in 2021, as the latest events showed, there may be significantly more cases.