Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մոտեցումը կարեւոր դեր է ունեցել Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի կարգավորման գործընթացում: Այս մասին Բաքվում մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ես չեմ կարող մի կողմ դնել պարոն Պուտինի մոտեցումները: Նրա դրական վերաբերմունքն օգնեց այդ գործընթացը տանել դրական ուղղությամբ: Ես նաեւ ցանկանում եմ կարեւորել այն հարթակը [տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման համար], որի մասին ասաց իմ եղբայրը [Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը]: Այդ հարթակում կարող են ընդգրկվել Ռուսաստանը, Թուրքիան, Ադրբեջանը, Իրանը, Վրաստանը, եւ, եթե համաձայնվի, Հայաստանը»,-նշել է նա:
Էրդողանը նաեւ հայտարարել է, որ Թուրքիան «խնդիրներ չունի հայ ժողովրդի հետ»: «Մենք խնդիրներ ունենք Հայաստանի ղեկավարության հետ: Եթե նրանք դրական քայլեր կատարեն, ապա մենք կարող ենք բացել Հայաստանի հետ մեր սահմանը»,-հավելել է նա:

During a press conference in Baku today, President of Turkey Recep Tayyip Erdogan said President of Russia Vladimir Putin’s approach played a major role in the settlement of the situation in Nagorno-Karabakh, TASS reported.
“I can’t set aside Mr. Putin’s approaches. His positive attitude helped lead the process in the positive direction. I would also like to attach importance to the platform [for ensuring regional security] which my brother [President of Azerbaijan Ilham Aliyev] talked about. The platform may include Russia, Turkey, Azerbaijan, Iran, Georgia and Armenia, if the latter agrees,” he stated.
Erdogan also declared that Turkey “doesn’t have problems with the Armenian people.” “We have a problem with Armenia’s leadership. If they take positive steps, we can open our border with Armenia,” he added.