ԱՄՆ-ը կոչ է անում Հայաստանին եւ Ադրբեջանին «բաց լինել» ղարաբաղյան հակամարտության գործընթացի համար:
«Միացյալ Նահանգները հավատում են, որ ռազմական եղանակն այդ խնդրում անընդունելի է»,- SalamNews-ին ասել է Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանության մամուլի ծառայության ղեկավար Քիթ Բինը:
Նա հիշեցրել է, որ ԱՄՆ-ը հավատարիմ է հակամարտության կարգավորմանը առանց ուժի կիրառման եւ հենվելով Հելսնիկյան սկզբունքների վրա, որոնց հիմքը «տարածքային ամբողջականությունն ու ժողովուրդների ինքնորոշման սկզբունքներն են»:
Ինչ վերաբերում է հայ-թուրքական հարաբերություններին, Բինը համոզմունք է հայտնել, որ երկու երկրների միջեւ մերձեցումը «ռազմավարական նշանակություն ունի եւ կավելացնի կայունությունն ու զարգացումը տարածաշրջանում»:
«Մենք հավատում ենք, որ հաշտեցումը կարեւոր է եւ Թուրքիայի, եւ Հայաստանի համար, եւ Կովկասյան տարածաշրջանի: Մեր ընդհանուր երազանքն է, որ Հայաստանն ու Թուրքիան բուժեն անցյալի վերքերն ու համատեղ առաջ ընթանան,- ասել է Բինը:

U.S. call on Armenia and Azerbaijan to be open for the Karabakh peace process.
The Unites States believe military solution to the conflict is unacceptable, Keith Bean, spokesperson for U.S. Embassy in Azerbaijan told SalamNews.
He recalled that Washington backs resolution of the conflict without use of force and conforming to the Helsinki principles “based on territorial integrity of state and nations’ right to self-determination”.
As to Armenia-Turkey rapprochement, Beans expressed confidence convergence between the states is of strategic importance and will enhance regional stability and development.
U.S. dreams that once Armenia and Turkey will remedy pains of the past and will jointly advance bringing security and development in the region, he added.