Լենա Նազարյանը եւ մի խումբ անձինք կատարել են հանցագործություն
Ազգային ժողովի խորհուրդը, ինչպես գիտենք, վերջերս նիստ գումարեց եւ ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով ՀՀ սահմանադրական դատարան դիմելու մասին որոշում ընդունեց։ Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է «Հայրենիք» կուսակցության խորհրդի անդամ Արսեն Բաբայանը:
Նա, մասնավորապես, նել է. «Այդ օրերին Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնակատարն էր ԱԺ փոխնախագահ Լենա Նազարյանը, ով էլ ստորագրել է եւ սահմանադրական դատարան է ուղարկել որոշումը։ Պարզվում է, որ Լենա Նազարյանը, մի խումբ անձանց օժանդակությամբ կեղծել է որոշումը եւ այդ կեղծված որոշումն է ուղարկել Սահմանադրական դատարան։ Իսկ այդպիսի արարքը նախատեսված է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածով եւ նախատեսում է մինչեւ երեք տարի ազատազրկում։
Այսպես, ՀՀ Ազգային ժողովի կայքում 2020 թվականի նոյեմբերի 25-ին հրապարակվել է 2020 թվականի նոյեմբերի 24-ին ԱԺ խորհրդի թիվ ԱԺԽՈ—65-Ա որոշումը, որի 2-րդ կետում գրված է՝ «Սույն որոշումն ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից»։
Ստացվում է, որ ԱԺԽՈ—65-Ա որոշումն ուժի մեջ է մտել 2020 թվականի նոյեմբերի 25-ին։
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 157-րդ հոդվածի 8-րդ մասի 1-ին կետի համաձայն որոշումը պետք է Սահմանադրական դատարան ուղարկվեր ընդունման պահից 24 ժամվա ընթացքում։
Քանի որ վաղուց եմ համոզվել, որ ԱԺ-ում որեւէ գործառույթ իրականացնելիս, եթե դրան մասնակցում են իմքայլականները, անհնար է թույլ տրված չլինեն խախտումներ, որոշեցի Սահմանադրական դատարանից պարզել, թե արդյո՞ք ժամանակին եւ պատշաճ ընթացակարգերով է նշված որոշումն ուղարկվել իրենց։ Հենց այստեղ էլ բացահայտվեց մի խումբ անձանց օժանդակությամբ Լենա Նազարյանի կողմից թույլ տրված պաշտոնեական կեղծիքը։
ՍԴ-ից ստացա ԱԺ խորհրդի որոշումը, որի 2-րդ կետը տարբերվում էր ընդունված եւ հրապարակված նույն որոշման 2-րդ կետից։ Այդ կեղծված որոշման 2-րդ կետում գրված է՝ «Սույն որոշումն ուժի մեջ է մտնում հրապարակմանը հաջորդող օրվանից»։
Այսպիսով, ունենք նույն ամսաթվով, նույն համարով, նույն մարմնի կողմից ընդունված, նույն պաշտոնատար անձի կողմից ստորագրված երկու իրարից տարբերվող որոշումներ։ Առաջինում, որը հրապարակվել է ԱԺ կայքում, գրված է, որ այն որժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից, իսկ երկրորդում, որը ստացվել է Սահմանադրական դատարանից, գրված է՝ թե ուժի մեջ է մտնում հրապարակմանը հաջորդող օրվանից։ Իսկ թե դրանցից որն է կեղծը, այս դեպքում էական չէ, էականն այն է, որ թույլ է տրվել պաշտոնեական կեղծից, որի հանգամանքները պարզելու եւ մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու պարտականությունը ՀՔԾ-ինն ու դատախազությանն են։
Հիմա կտեսնենք ու եւս մեկ անգամ կհամոզվենք, թե որքանով են ճիշտ գլխավոր դատախազի ու ՀՔԾ պետի պնդումները, թե իրենք քաղաքականությունից դուրս են։ Մինչ օրս ճիշտ հակառակը համոզվելու հարյուրավոր փաստեր ենք ունեցել։
Հ.Գ. երբ հարցումս ուղարկեցի ԱԺ եւ ՍԴ, հենց հաջորդ օրը ԱԺ պաշտոնական կայքից հեռացվեց կից նկարում ներկայացված առաջին որոշումը։ Նրանք հավանաբար կարծել են, թե չունեի դրա լուսապատճենը։ Իսկ իրենց խմբային շահերից ելնելով կեղծելու միտումն այնքան հրատապ է եղել, որ նույնիսկ կեղծվածում թողել են Արարատ Միրզոյանի անուն ազգանունը, բայց ստորագրել է Լենա Նազարյանը։
Կից ներկայացված են երկու որոշումների լուսանպատճենները։
Լենա Նազարյանը և մի խումբ անձինք կատարել են հանցագործություն Ազգային ժողովի խորհուրդը, ինչպես գիտենք, վերջերս նիստ...

Совет Национального Собрания Армении, как известно, недавно созвал заседание и принял решение об обращении в Конституционный суд РА по вопросу прекращения полномочий лидера парламентской фракции партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна. Об этом написал на своей странице в Facebook член Совета партии «Родина» Арсен Бабаян.
«В те дни исполняющим обязанности спикера Национального Собрания Армении была заместитель главы НС Лена Назарян, которая и подписала, направила решение в Конституционный суд. Оказывается, Лена Назарян при поддержке группы людей сфальсифицировала решение и отправила это самое фальсифицированное решение в Конституционный суд. А за такое деяние предусмотрена статья 314 Уголовного кодекса РА, по которой можно лишиться свободы до трех лет.
Итак, решение № АЖХО-65-А Совета Национального Собрания Армении от 24 ноября 2020 года было опубликовано 25 ноября текущего года на сайте Национального Собрания РА, во втором пункте которого написано: «Настоящее решение вступает в силу с момента его опубликования».
Получается, что данное решение вступило в силу 25 ноября текущего года. Согласно пункту 1 части 8 статьи 157 конституционного закона «Регламент Национального Собрания», решение должно было быть направлено в Конституционный суд в течение 24 часов с момента его принятия.
Я решил выяснить в КС, было ли им отправлено решение своевременно и надлежащим образом? Вот тут и был выявлен факт официальной фальсификации, совершенной Леной Назарян при поддержке группы лиц.
Я получил решение Совета НС из Конституционного суда, 2-й пункт которого отличался от 2-го пункта того же принятого и опубликованного решения. Второй пункт этого фальсифицированного решения гласит: «Настоящее решение вступает в силу на следующий день после его опубликования».
Таким образом, у нас есть два отличающихся друг от друга решения, принятых одним и тем же органом, подписанные одним и тем же должностным лицом в один день и под одним номером. В одном решении, обнародованном на сайте НС, написано, что оно вступает в силу в момента его обнародования, а в другом, полученном из КС, сообщается, что оно вступает в силу на следующий день после его опубликования. Что касается того, какая из них фальсифицированная, то в данном случае это не столь существенно, существенно то, что допущена официальная фальсификация, выяснение обстоятельств которой и привлечение к ответственности виновных полностью ложатся на ССС и Прокуратуру.
Вот сейчас и увидим, насколько правильные утверждения генпрокурора и начальника ССС о том, что они находятся вне политики. До сих пор у нас были сотни фактов, доказывающих прямо противоположное.
P.S. Когда я отправил запросы в Национальное Собрание и Конституционный суд, то на следующий день первое решение, представленное на прилагаемой фотографии, было удалено с официального сайта парламента. Они, наверное, думали, что у меня нет фотокопии. А их намерение по фальсификации, исходя из их групповых интересов, было настолько актуальным, что они в фальсификации оставили даже фамилию и имя Арарата Мирзояна, при том, что решение было подписано Леной Назарян.