Կորեայի Աշխատանքային կուսակցության 8-րդ համագումարի պատվին կազմակերպված հանդիսավոր ռազմական շքերթը տեղի է ունեցել հինգշաբթի երեկոյան Հյուսիսային Կորեայի մայրաքաղաք Փհենյանում: Կորեայի Կենտրոնական հեռագրական գործակալությունը հայտնում է, որ շքերթին, մասնավորապես, ներկայացվել են ստորջրյա բազավորման ռազմավարական բալիստիկ հրթիռներ:
«Աշխարհում ամենահզոր զենքը՝ ստորջրյա բազավորման ռազմավարական բալիստիկ հրթիռները, մեկը մյուսի հետեւից» ցուցադրել են հրապարակում՝ «ցույց տալով Հյուսիսային Կորեայի հեղափոխական զինված ուժերի հզորությունը», փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Գործակալությունը հայտնում է, որ շքերթն անցել է Փհենյանի կենտրոնում Կիմ Իր Սենի հրապարակում՝ երկրի ղեկավար Կիմ Չեն Ընի մասնակցությամբ: Միջոցառմանը ցուցադրել են նաեւ տակտիկական հրթիռների եւ ինքնագնաց հրետանային կայանքների նորագույն նմուշներ:
ԿԱԿ VIII համագումարը տեղի է ունեցել հունվարի 5-12-ը: Նախորդ համագումարն անցկացվել էր 2016 թվականի մայիսին: Վերջին ռազմական շքերթն անցկացվել է 2020 թվականի հոկտեմբերին ԿԱԿ հիմնադրման 75-ամյակի պատվին:

Торжественный военный парад в честь восьмого съезда Трудовой партии Кореи (ТПК) прошел вечером в четверг в столице КНДР Пхеньяне. Как сообщает Центральное телеграфное агентство Кореи (ЦТАК), на параде, в частности, были представлены стратегические баллистические ракеты подводного базирования.
«Самое мощное оружие в мире - стратегические баллистические ракеты подводного базирования - одну за другой» демонстрировали на площади, «показывая мощь революционных вооруженных сил» КНДР, передает ТАСС.
Агентство сообщает, что парад прошел на площади Ким Ир Сена в центре Пхеньяна при участии лидера КНДР Ким Чен Ына. На мероприятии также были продемонстрированы новейшие образцы тактических ракет и самоходных артиллерийских установок.
VIII съезд ТПК проходил с 5 по 12 января. Предыдущий съезд проводился в мае 2016 года. Последний военный парад прошел в КНДР в октябре 2020 года в честь 75-й годовщины основания ТПК.