ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում Ջո Բայդենն իր առաջին օրը պատրաստվում է ստորագրել տասնյակ կատարողական հրամաններ, այդ թվում՝ միանալ Կլիմայի փոփոխության մասին Փարիզի համաձայնագրին, հայտարարել է Բայդենի վարչակազմի ապագա ղեկավար Ռոն Կլեյնը, հաղորդում է CNN-ը:
Նա նաեւ կչեղարկի ուղեւորությունների արգելքը, որն առավելապես սահմանվել էր մահմեդական երկրների նկատմամբ, կստորագրի հրամաններ վտարումները դադարեցնելու եւ ուսանողական վարկերը հատկացնելու մասին, որոնք ընդունվել էին կորոնավիրուսի համավարակի ժամանակ, ինչպես նաեւ կսահմանի դիմակներ կրելու պարտադիր կանոնը:
«Ընտրված նախագահ Բայդենը խոստացել է անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել երկրում տարբեր ոլորտներում ճգնաժամերը հաղթահարելու մեկնարկը տալու համար… Որպես նախագահ՝ նա կկատարի այդ խոստումներն ու կստորագրի տասնյակ կատարողական հրամաններ, նախագահական հուշագրեր եւ հանձնարարականներ՝ ուղղված կառավարությանն իր խոստումները կատարելու նպատակով»,-հայտարարել է Կլեյնը:

Joe Biden plans to sign roughly a dozen executive orders, including rejoining the Paris climate accord, on his first day in office as US President, according to a memo from incoming chief of staff Ron Klain, CNN reported.
Biden will also sign orders ending the travel ban on predominantly Muslim countries, halting evictions and student loan payments during the coronavirus pandemic and issuing a mask mandate on all federal property in an effort to either roll back moves made by the Trump administration, or advance policy in a way that was impossible in the current administration.
"During the campaign, President-elect Biden pledged to take immediate action to start addressing these crises and build back better," Klain writes. "As president, he will keep those promises and sign dozens of executive orders, presidential memoranda, and directives to Cabinet agencies in fulfillment of the promises he made."
CNN: Biden plans to sign executive order on rejoining Paris climate accord on first day in office as US President