«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը 52,7 մլրդ դրամ է փոխանցել բյուջե: Այս մասին ԱԺ նիստում հայտարարեց ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը:
Պատգամավոր Հրանտ Այվազյանը հետաքրքրվեց, թե ինչի վրա են ծախսվել հիմնադրամի փոխանցած 170 մլն դրամը, եւ այդ գումարի որ մասն է փոխանցվել կառավարությանը:
Ջանջուղազյանը նշեց, որ այդ միջոցները ծախսվել են պատերազմով պայմանավորված, քանի որ այդ տարվա բյուջեով նման ծախսեր նախատեսված չէին: Այնուամենայնիվ, նրա խոսքով, կառավարության ծախսերն ավելի շատ են եղել:
«Հաշվետվության ներկայացման պահին ծավալը կազմել է 101 մլրդ դրամ: Խոսքը պատերազմական գործողություններով պայմանավորված հավելյալ ծավալի մասին է: Սակայն այդ ծախսերը ժամանակի ընթացքում, բնականաբար, աճել են»,-ասաց Ջանջուղազյանը:
Նախարարը նաեւ նշեց, որ բոլոր ծախսերը կներկայացվեն բյուջեի իրացման հարցի քննարկման ժամանակ ինչպես խորհրդարանական հանձնաժողովների նիստի, այնպես էլ խորհրդարանի լիագումար նիստի ժամանակ:

Из фонда Всеармянского фонда «Айастан» в бюджет было перечислено 52,7 млрд. драмов. Об этом на заседании Национального Собрания Армении заявил 20 января Министр финансов Армении Атом Джанджугазян, прокомментировав вопрос о перечислении в госбюджет средств Всеармянского фонда «Айастан».
Депутат Грант Айвазян, в частности, поинтересовался, на что были потрачены перечисленные Всеармянскому фонду «Айастан» порядка 170 миллионов долларов, и какая часть этих средств была перечислена правительству.
Джанджугазян отметил, что эти средства были потрачены в связи с войной, так как бюджетом на этот год подобных расходов не предусматривалось. Тем не менее, по словам главы Минфина, расходов у Правительства было намного больше.
«Объем на момент представления отчета составлял 101 млрд. драмов. Речь идет об объеме дополнительных расходов, обусловленных военными действиями. Но эти расходы со временем, естественно, возросли», - пояснил Джанджугазян.
Министр отметил также, что все расходные статьи будут представлены во время обсуждения вопроса реализации бюджета как на заседании парламентских комиссий, так и на пленарной сессии парламента.