Իլոն Մասկի Neuralink ստարտափը հաջողությամբ նեյրոիմպլանտ է ներդրել կապիկի ուղեղի մեջ, որից հետո փորձարկվող կենդանին կարողացել է համակարգչային խաղեր խաղալ: Այս մասին հայտարարել է ինքը՝ միլիարդատերը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»՝ հղում անելով Bloomberg-ին:
Neuralink նախագծում ներկայացված կապիկի գանգում անլար իմպլանտ կա: Կապիկը կարողանում է իր բանականության օգնությամբ տեսախաղեր խաղալ: Ինչպես նշել է Մասկը, կենդանին իրեն հիանալի է զգում ու «երջանիկ է»:
Համակարգը ի վիճակի է աշխատել նաեւ մի քանի չիպավորված կենդանիների հետ, որոնք, օրինակ, համակարգչային պինգ-պոնգ են խաղում: Մասկը խոստացել է, որ մոտ մեկ ամիս անց կցուցադրի տեսանյութ, որում կապիկները տեսախաղեր են խաղում:

Стартап Neuralink Илона Маска успешно вживил нейроимплант в мозг примата, после чего подопытное животное смогло играть в компьютерные игры. Об этом заявил сам миллиардер, сообщает РИА Новости со ссылкой на Bloomberg.
Проект Neuralink располагает обезьяной с беспроводным имплантатом в черепе с небольшими проводами. Примат способен играть в видеоигры с помощью своего разума. Как отметил Маск, животное отлично себя чувствует и «счастливо».
Система способна работать и с несколькими чипированными животными, которые, например, играют в компьютерный пинг-понг. Маск пообещал, что примерно через месяц продемонстрирует видеоролик, в котором приматы играют в видеоигры.