Կազանում տեղի ունենալիք` Հայաստանի  եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման ժամանակ, հնարավոր է, արվի համատեղ  հայտարարություն, քանի որ միջնորդ երկրներն ամեն ինչ անում են, որպեսզի ԼՂ կարգավորման գործընթացում ինչ-որ առաջընթաց արձանագրվի: Այս մասին ՀՀ ԱԺ եւ ԼՂՀ ԱԺ միջխորհրդարանական համաժողովից հետո  հունիսի 10-ին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
Նրա խոսքով` ԼՂՀ իշխանությունների սպասելիքներն առաջիկա` կազանյան հանդիպումից այնքան էլ լավատեսական չեն, քանի որ Ադրբեջանը շարունակում է գործել ինչպես միշտ` բանակցային գործընթացը նենգափոխելու, հիմնախնդրի կարգավորման մեջ նոր տարրեր մտցնելու եւ ռազմատենչ հայտարարություններ անելու տրամաբանությամբ:
«Կազանում կարող է լինել ինչ-որ համաձայնություն, բայց նաեւ կարող է լինել փակուղային իրավիճակ: Փակուղու դեպքում քննարկումները կշարունակվեն, աշնանը կլինի քննարկումների նոր փուլ, եւ պետք է օգտագործել խորհրդարանական դիվանագիտության բոլոր հնարքները` ներկայացնելով ԼՂ հարցի կարգավորման վերաբերյալ մեր երկու պետությունների տեսլականը»,-նշեց ԼՂՀ ԱԺ նախագահը:
Հարցին, թե  հնարավո՞ր է, որ Կազանի հանդիպմանն ընդառաջ, Ադրբեջանը շփման գծում կրկին սադրանքներ իրականացնի, ԼՂՀ ԱԺ նախագահն արձագանքեց. «Մեր պաշտպանության բանակն ամեն օր եւ ամեն ժամ է պատրաստ դիմակայել այդպիսի սադրանքներին: Բայց կարծում եմ, որ նախորդ ամիսներին եղած սադրանքները եւ մեր համարժեք պատասխանները պետք է դաս լինեն Ադրբեջանի համար»:
Աշոտ Ղուլյանն ասաց նաեւ, որ ԼՂՀ-ն, որպես կողմ, վաղ թե ուշ մասնակցելու է բանակցային գործընթացին: «Երեւի հենց այդ նպատակով է, որ ԼՂՀ նախագահը համանախագաների հետ վերջին հանդիպման ժամանակ արձանագրեց, որ Ղարաբաղի մասնակցությունը գործընթացին մենք տեսնում ենք այդ գործընթացի բոլոր փուլերում»,-ասաց նա:

По итогам встречи президентов Армении и Азербайджана, возможно, будет принято совместное заявление, так как страны-посредники делают все для того, чтобы в переговорном процессе вокруг нагорно-карабахского конфликта был какой-то прогресс. Об этом сегодня, 10 июня, после межпарламентского форума Национальных собраний Армении и Нагорно-Карабахской Республики заявил спикер парламента НКР Ашот Гулян.
По его словам, власти НКР не особо оптимистично настроены относительно предстоящей казанской встречи, так как Азербайджан продолжает действовать как всегда – по логике внесения новых элементов в урегулирование вопроса и милитаристских заявлений.
«В Казани может быть достигнута какая-то договоренность, но также может быть тупик. В случае тупика переговоры продолжатся, осенью наступит новый этап обсуждений, и нужно использовать все методы парламентской дипломатии, чтобы представить точки зрения наших стран относительно урегулирования нагорно-карабахского конфликта», - отметил Гулян.
На вопрос о том, возможны ли провокации на линии соприкосновения со стороны Азербайджана в преддверии встречи, Ашот Гулян заявил: «Армия обороны каждый день и каждый час готова дать отпор таким провокациям. Но я считаю, что провокации предыдущих месяцев и наш ответ Азербайджану должен послужить уроком для него».
Ащот Гулян также отметил, что НКР рано или поздно примет участие в переговорах в качестве полноправной стороны. «Наверно именно с этой целью президент НКР на последней встрече с сопредседателями подчеркнул, что мы видим участие Карабаха во всех этапах процесса», - заключил спикер парламента НКР.