Հայաստանի մշակույթի նախարարությունը այս օրերին նամակ է պատրաստում կոլումբիացի հայտնի գրող Գաբրիել Գարսիա Մարկեսին Հայաստան հրավիրելու համար: Այս մասին այսօր` հունիսի 15-ին, NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց երիտասարդ լրագրող, բլոգեր, «Հրավիրենք Մարկեսին Հայաստան» նախաձեռնության համահեղինակ Շուշան Շատիկյանը: Նա նշեց, որ նամակը կուղարկվի շուտով:
Հիշեցնենք, որ «Հրավիրենք Մարկեսին Հայաստան» նախաձեռնության անդամներն հունիսի 9-ին պաշտոնական նամակ են ուղարկել ՀՀ Մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանին եւ առաջարկել են Երեւան հրավիրել աշխարհահռչակ կոլումբիացի գրող, Նոբելյան մրցանակակիր Գաբրիել Գարսիա Մարկեսին: Նամակում, մասնավորապես, ասվել է. «Հարգարժան նախարար, ինչպես տեղեկացված եք, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի որոշմամբ 2012 թվականին Երեւանը լինելու է գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք: Այդ առիթով եւ ոչ միայն մենք ցանկանում ենք, որպեսզի Հայաստանը հյուրընկալի աշխարհահռչակ կոլումբիացի գրող, Նոբելյան մրցանակակիր Գաբրիել Գարսիա Մարկեսին: Մեր նախաձեռնության անդամների թիվն արդեն անցել է 2500-ի սահմանը:Սույն նամակով դիմում ենք Ձեզ՝  խնդրելով, որպեսզի Դուք եւ Ձեր գլխավորած ՀՀ Մշակույթի նախարարությունը պաշտոնական հրավեր ուղարկեք Գարսիա Մարկեսին»: Նախաձեռնության անդամները նշել են նաեւ, որ Մարկեսի` հրավերն ընդունելու դեպքում պատրաստ են կազմել հստակ ծրագիր եւ մասնակցել կազմակերպչական բոլոր աշխատանքներին:

Министерство культуры Армении в эти дни готовит письмо, приглашающее в Армению известного колумбийского писателя Габриэля Гарсиа Маркеса. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am сообщила молодой журналист, блогер, соавтор инициативы «Пригласим Маркеса в Армению» Шушан Шатикян. Она отметила, что письмо вскоре будет отправлено.
Напомним, что члены инициативы «Пригласим Маркеса в Армению» направили официальное письмо министру культуры Асмик Погосян и предложили пригласить в Ереван всемирно известного колумбийского писателя, лауреата Нобелевской премии Габриэля Гарсиа Маркеса. В письме, в частности, говорилось:
«Уважаемый министр, как Вы знаете, решением ЮНЕСКО в 2012 году Ереван станет всемирной столицей книги. По этому поводу и не только мы желаем, чтобы Армения приняла у себя всемирно известного колумбийского писателя, Нобелевского лауреата Габриэля Гарсиа Маркеса. Число членов нашей инициативы уже превзошло 2500. Этим письмом обращаемся к Вам с просьбой, чтобы Вы и возглавляемое Вами Министерство культуры Армении направили официальное приглашение Гарсиа Маркесу». Члены инициативы отметили также, что в случае принятия приглашения Маркесом, они готовы составить особую программу и участвовать во всех организационных работах.