Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն ասել է, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի՝ 1915-ին Օսմանյան կայսրությունում հայերի սպանդը ցեղասպանություն ճանաչելուն ուղղված ցանկացած քայլ էլ ավելի կվնասի ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների միջեւ արդեն իսկ սրված կապերը, հաղորդում է Reuters-ը:
Haberturk-ին տված հարցազրույցում հարցին՝ արդյո՞ք Բայդենն այդ սպանությունները որպես ցեղասպանություն կորակի հաղորդումների ֆոնին, որ նա կդառնա ԱՄՆ առաջին նախագահը, որը դա կանի, Չավուշօղլուն ասել է, որ Միացյալ Նահանգները «պետք է հարգեն միջազգային իրավունքը»:
«Հայտարարությունները, որոնք իրավական ուժ չունեն, ոչ մի օգուտ չեն բերի, բայց դրանք կվնասեն կապերին,- ասել է Չավուշօղլուն:- Եթե ԱՄՆ-ն ցանկանում է վատթարացնել հարաբերությունները, դա իրենց որոշումն է»,- ասել է նա:

Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu said on Tuesday that any move by US President Joe Biden to recognize the 1915 mass killings of Armenians by the Ottoman Empire as a genocide will further harm already strained ties between the NATO allies, Reuters reported.
Asked in an interview with broadcaster Haberturk about whether Biden would recognize these killings as a genocide amid reports he would be the first US president to do so, Cavusoglu said the United States "needs to respect international law."
"Statements that have no legal binding will have no benefit, but they will harm ties," Cavusoglu said. "If the United States wants to worsen ties, the decision is theirs," he added.