Հայ դատի Ամերիկայի hանձնախումբը հայտնում է, որ 107 կոնգրեսականներ նախագահ Բայդենին կոչ են արել իր ապրիլի 24-ի ելույթի մեջ հստակ և ուղիղ կերպով ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
ՀՅԴ Հայ դատի գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ ասվում է. «ՀՅԴ Հայ դատի Կենտրոնական Խորհուրդը, ապրիլի 9-ին հայտնել էր, ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբի գործողությունների շնորհիվ՝ ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի հայկական հանձնախումբը նախաձեռնել էր երկկուսակցական ստորագրահավաք, որով ԱՄՆ նախագահ Բայդենին կոչ է արվում ապրիլի 24-ի ուղերձում ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։
Ստորագրահավաքը նախաձեռնել են հայտնի կոնգրեսականներ և մեր ժողովրդի մեծ բարեկամներ Ադամ Շիֆը, Գուս Բիլիրակիսը, Ֆրենք Փալոնը, Դեյվիդ Վալադաոն, Ջեքի Սփեյերը։
Սույնով հայտնում ենք, որ երկկուսակցական նամակին են միացել ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի թվթվ 107 կոնգրեսականներ։
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը նկատում է. «Մենք շնորհակալ ենք կոնգրեսական Շիֆին, Հայկական խմբի ղեկավար կազմի իր գործընկերներին և բոլոր նրանց, ովքեր ստորագրել են այս երկկուսակցական նամակը, որով նախագահ Բայդենին կոչ են անում վերջ տալ Ամերիկայում թուրքական ժխտողականությանը։ Միանալով ԱՄՆ Սենատին և Ներկայացուցիչների Պալատին` դատապարտելով ու ոգեկոչելով Հայոց ցեղասպանությունը, Սպիտակ տունը կարող է այս շաբաթ ավարտել Անկարայի ժխտողականությանը ամերիկյան մեղսակցության ամոթալի դարաշրջանը»:
Ստորև ներկայացնում ենք նախագահ Բայդենին ուղղված երկկուսակցական նամակի հայերեն թարգմանությունը։
«Մեծարգո նախագահ Բայդեն
Այս ամսվա վերջին՝ ապրիլի 24-ին, աշխարհը կհիշատակի Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցը՝ Օսմանյան կայսրության կողմից 1.5 միլիոն հայերի համակարգված սպանությունը և միլիոնավորների տեղահանությունը 1915-1923 թթ.: Արդեն տասնամյակներ աշխարհի առաջնորդները ճանաչում են 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը, սակայն Միացյալ Նահանգների նախագահը լռություն է պահպանում: Մենք միանում ենք Ամերիկայի հպարտ հայ համայնքին և բոլոր նրանց, ովքեր սատարում են ճշմարտությանն ու արդարությանը՝ խնդրելով Ձեզ ապրիլի 24-ի հայտարարության մեջ հստակ և ուղղակիորեն ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Մենք գիտենք, որ սա մի հարց է, որին դուք քաջածանոթ եք Սենատում գտնվելու և իբրև փոխնախագահ պաշտոնավարելու ժամանակահատվածից, ներառյալ 212-րդ բանաձևի պաշտպանությունը, որով 1990 թ. ապրիլի 24-ը հայտարարվեց որպես Հայոց ցեղասպանության 70-րդ տարելիցի ազգային ոգեկոչման օր։ Մենք նաև գնահատում ենք, որ իբրև փոխնախագահ, 2015 թ. Դուք Ազգային տաճարում ներկա գտնվեցիք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչմանը։ Այդ նույն ընթացքում, Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը Սուրբ Պետրոսի տաճարում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ հայտարարեց. «Չարիքը թաքցնելը կամ ժխտելը նման է նրան, որ թողնես վերքը արնահոսի՝ առանց վիրակապելու»:
Մեկ դար առաջ տեղի ունեցածի պատմական փաստը վիճարկման ենթակա չէ: Ժամանակի ամերիկյան դիվանագետները փաստաթղթավորել են հայերի զանգվածային սպանդը, չնայած նրանք խոսք չունեին այն բանի համար, ինչի ականատեսն են եղել: Միայն տասնամյակներ անց էր, որ Ռաֆայել Լեմկինը ստեղծեց «ցեղասպանություն» տերմինը, և դա արեց հատուկ ` հաշվի առնելով հայ ժողովրդի բնաջնջման փորձը:
Այս տարի պատշաճ կերպով որակելով ցեղասպանությունը, Դուք կմիանաք Ներկայացուցիչների պալատին և Սենատին, որոնք ճնշող մեծամասնությամբ 2019 թ․ ընդունեցին ճանաչման բանաձևեր։ Ավելին, Կոնգրեսի գրադարանը արդեն ձեռնարկել է կարևոր մի քայլ և Հայոց ցեղասպանության թեմայով գրքերը դասակարգել «Հայոց ցեղասպանություն»՝ պատմականորեն ճշգրիտ խորագրի ներքո:
Պարո՛ն նախագահ, ինչպես նախորդ տարի ասացիք ապրիլի 24-ի ձեր հայտարարության մեջ՝ «Լռությունը հանցակցություն է»: Հայոց ցեղասպանության պատմական փաստի վերաբերյալ Միացյալ Նահանգների կառավարության ամոթալի լռությունը չափազանց երկար է տևել և այն պետք է ավարտվի: Մենք ձեզ հորդորում ենք հետևել ձեր հանձնառություններին և ասել ճշմարտությունը»:

A bipartisan group of 107 U.S. House Members on Wednesday called on President Biden to “clearly and directly recognize the Armenian Genocide” in his upcoming April 24 statement, ending Turkey’s foreign gag-rule against honest U.S. remembrance of this crime, reported the Armenian National Committee of America.
Members of Congress co-signed a letter to President Biden spearheaded by Rep. Adam Schiff (D-CA) and the Congressional Armenian Caucus leadership. The letter cites President Biden’s decades of efforts to reset U.S. policy on the Armenian Genocide.
The letter reads as follows:
Dear President Biden:
Later this month, on April 24, the world will mark the 106th anniversary of the first days of the Armenian Genocide, the systematic murder of 1.5 million Armenians by the Ottoman Empire from 1915 to 1923, and the displacement of millions more. Yet for decades, while leaders around the world recognize the first genocide of the 20th Century, the President of the United States has remained silent. We join with the proud Armenian American community and all of those who support truth and justice in asking that you clearly and directly recognize the Armenian Genocide in your April 24 statement.
We know that this is an issue you are well acquainted with from your time in the Senate and as Vice President, including shepherding S.J.Res. 212 (designating April 24, 1990, as a National Day of Remembrance of the 75th Anniversary of the Armenian Genocide) through the Judiciary Committee in 1989. We also appreciate that as Vice President you attended the centenary anniversary of the Armenian Genocide in 2015 at the National Cathedral. It was during the centennial that His Holiness Pope Francis at Mass in St. Peter’s Basilica said this about the Armenian Genocide: “concealing or denying evil is like allowing a wound to keep bleeding without bandaging it.”
The historic fact of what occurred a century ago is not in serious dispute. American diplomats of the period documented the mass slaughter of the Armenians, though they had no word for what they were witnessing. It was only decades later that Raphael Lemkin coined the term “genocide”, and did so specifically with the attempted extermination of the Armenian people in mind.
In accurately describing the Genocide this year, you will be joining both the House and Senate which overwhelmingly passed resolutions doing so in 2019. Additionally, the Library of Congress has already taken the important step of cataloging books on the subject under historically accurate Armenian Genocide subject heading.
Mr. President, as you said last year in your April 24 statement, “Silence is complicity.” The shameful silence of the United States Government on the historic fact of the Armenian Genocide has gone on for too long, and it must end. We urge you to follow through on your commitments, and speak the truth.