Արգենտինական Հանրապետության արտաքին հարաբերությունների, միջազգային առևտրի նախարար Ֆելիպե Սոլան տեսաուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի կապակցությամբ: Նա նշել է, որ 2007 թվականից ի վեր Արգենտինան ամեն տարի ապրիլի 24-ին ոգեկոչում է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը:
«Մենք սա անում ենք՝ ելնելով բազմաթիվ հանգամանքներից։ Առաջին հերթին, այն հարգանքի տուրքը, որը աշխարհի բոլոր տղամարդիկ և կանայք պարտավոր են տալ այս ահռելի ողբերգության զոհերի հիշատակին։ Երկրորդ հերթին, որովհետև ունենք շատ կարևոր հայկական համայնք, որի ներկայացուցիչներից շատերը եկել են հայ ժողովրդի համար այդ ողբերգական ժամանակից հետո, ապաստան են գտել Արգենտինայում։ Նրանք մեզ շրջապատող մարդկանց տատիկներն ու պապիկներն են։ Եվ դա արել են՝ բերելով իրենց մշակույթը, ավանդույթները, իրենց աշխատելու կարողությունը և դժվարին իրավիճակներին հարմարվելու ունակությունը։ Եվ նրանց ժառանգները եղել են գերազանց մասնագետներ, հետազոտողներ, մարզիկներ և շարունակում են լինել այդպիսին։ Մեր ժողովուրդների միջև կա եղբայրական բարեկամություն»,- նշել է Ֆելիպե Սոլան։
Նա ընդգծել է, որ Արգենտինան կարևորում է դիմացինի, բազմազանության, այլոց գաղափարների հանդեպ հարգանքը։
Սոլան նշել է, որ իրենք մշտապես ջանասիրաբար պայքարել ենք հանուն այն բանի, որ չլիներ անպատժելիություն նրանց նկատմամբ, որոնք ոտնահարել են մարդու իրավունքները։
«Սա անում ենք հանուն հիշողության, որն այդ պայքարի ամենակարևոր տարրերից մեկն է։ Այդ պատճառով, այս ապրիլի 24-ին չենք ուզում մոռանալ հայ ժողովրդին, Ցեղասպանությունը և ուզում ենք, որ այդ հիշողությունը ծառայի, որպեսզի այլևս երբեք ստիպված չլինենք այդպես լուծելու տարաձայնությունները կամ ականատես լինելու աշխարհում դրանց լուծմանը այդպիսի միջոցներով։
Անկախ նրանից, որ դա ուտոպիստական է, մենք ընդմիշտ ինքներս մեզ պարտք ենք այդ պայքարը։ Ցանկանում եմ սիրելի հայ ժողովրդին խաղաղություն և բարգավաճում»,- եզրափակել է Ֆելիպե Սոլան։

Министр иностранных дел и международной торговли Аргентины Фелиппе Сола направил видеообращение по случаю 106-й годовщины Геноцида армян. Он отметил, что начиная с 2007 года каждый год 24 апреля в Аргентине поминают жертв Геноцида армян.
«Мы делаем это исходя из многих обстоятельств. Прежде всего потому, что мужчины и женщины всего мира должны отдать дань уважения памяти жертв этой страшной трагедии. Во-вторых, потому что у нас очень есть очень важная и многочисленная армянская община, многие представители которой приехали и нашли убежище в Аргентине после того трагического для армянского народа времени. Они дедушки и бабушки окружающих нас людей. И они сделали это, привнеся свою культуру, традиции, свои способности работать, свою способность адаптироваться к трудным ситуациям. А их потомки стали прекрасными специалистами, исследователями, спортсменами и остаются таковыми и впредь. Между нашими народами существует братская дружба», - отметил  Сола.
Он подчеркнул, что Аргентина считает важным разнообразие, уважение в другим людям и идеям. Сола отметил последовательную борьбу Аргентины, направленную на обеспечение гарантий призвания к ответственности всех тех, кто нарушает права человека.
«Мы делаем это ради памяти, которая является одним из важнейших элементов этой борьбы. Вот почему мы не хотим забывать армянский народ, Геноцид армян. Мы хотим, чтобы благодаря этой памяти нам больше никогда не пришлось разрешать разногласия таким образом или быть свидетелями их разрешения в мире подобными средствами.
Несмотря на то, что это утопично, мы навсегда должны самим себе эту борьбу. Желаю любимому армянскому народу мира и процветания», - заключил Сола.