Արգենտինական Հանրապետության արտաքին հարաբերությունների, միջազգային առևտրի նախարար Ֆելիպե Սոլան տեսաուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի կապակցությամբ: Նա նշել է, որ 2007 թվականից ի վեր Արգենտինան ամեն տարի ապրիլի 24-ին ոգեկոչում է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը:
«Մենք սա անում ենք՝ ելնելով բազմաթիվ հանգամանքներից։ Առաջին հերթին, այն հարգանքի տուրքը, որը աշխարհի բոլոր տղամարդիկ և կանայք պարտավոր են տալ այս ահռելի ողբերգության զոհերի հիշատակին։ Երկրորդ հերթին, որովհետև ունենք շատ կարևոր հայկական համայնք, որի ներկայացուցիչներից շատերը եկել են հայ ժողովրդի համար այդ ողբերգական ժամանակից հետո, ապաստան են գտել Արգենտինայում։ Նրանք մեզ շրջապատող մարդկանց տատիկներն ու պապիկներն են։ Եվ դա արել են՝ բերելով իրենց մշակույթը, ավանդույթները, իրենց աշխատելու կարողությունը և դժվարին իրավիճակներին հարմարվելու ունակությունը։ Եվ նրանց ժառանգները եղել են գերազանց մասնագետներ, հետազոտողներ, մարզիկներ և շարունակում են լինել այդպիսին։ Մեր ժողովուրդների միջև կա եղբայրական բարեկամություն»,- նշել է Ֆելիպե Սոլան։
Նա ընդգծել է, որ Արգենտինան կարևորում է դիմացինի, բազմազանության, այլոց գաղափարների հանդեպ հարգանքը։
Սոլան նշել է, որ իրենք մշտապես ջանասիրաբար պայքարել ենք հանուն այն բանի, որ չլիներ անպատժելիություն նրանց նկատմամբ, որոնք ոտնահարել են մարդու իրավունքները։
«Սա անում ենք հանուն հիշողության, որն այդ պայքարի ամենակարևոր տարրերից մեկն է։ Այդ պատճառով, այս ապրիլի 24-ին չենք ուզում մոռանալ հայ ժողովրդին, Ցեղասպանությունը և ուզում ենք, որ այդ հիշողությունը ծառայի, որպեսզի այլևս երբեք ստիպված չլինենք այդպես լուծելու տարաձայնությունները կամ ականատես լինելու աշխարհում դրանց լուծմանը այդպիսի միջոցներով։
Անկախ նրանից, որ դա ուտոպիստական է, մենք ընդմիշտ ինքներս մեզ պարտք ենք այդ պայքարը։ Ցանկանում եմ սիրելի հայ ժողովրդին խաղաղություն և բարգավաճում»,- եզրափակել է Ֆելիպե Սոլան։

The Minister of Foreign Affairs, International Trade and Worship of Argentina, Felipe Sola, has issued a video message on the occasion of the 106th anniversary of the Armenian Genocide. He noted that since 2007, Argentina has been commemorating the victims of this tragedy, every year on April 24.
"We [Argentina] are doing this based on many circumstances. First of all, the tribute that all men and women of the world are obliged to pay to the memory of the victims of this huge tragedy. Secondly because we have a very important Armenian community, many of whose representatives have come and found refuge in Argentina after that tragic time for the Armenian people. (…). There is a fraternal friendship between our peoples," Sola added.
He stressed that Argentina attaches importance to respect for others, diversity, and the views of other people.
Sola noted that they have always fought diligently to ensure that there will be no impunity for those who have violated human rights. "We are doing this for the sake of memory, which is one of the most important elements of that struggle. Therefore, on this April 24, we do not want to forget the Armenian people, the Genocide, and we want that memory to serve, so that we will never have to resolve disputes like that again, or witness their resolution in the world by such means," the Argentine FM concluded.