«Ոսկե ծիրան» 8-րդ երեւանյան կինոփառատոնին ավելացել է մրցութային նոր ծրագիր` կարճամետրաժ խաղարկային ֆիլմերի «Կորիզ» խորագրով մրցույթը: Այսօր` հունիսի 24-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը մրցութային ծրագրի կազմակերպիչները` ռեժիսորներ Արամ Շահբազյանը, Վարդան Հակոբյանը, Գագիկ Ղազարէն, Լուսինե Սարգսյանը եւ սցենարիստ Աստղիկ Սիմոնյանը ներկայացրեցին ընտրված ֆիլմերն ու ժյուրիի կազմը:
«Ոսկե ծիրանը»  հնարավորություն է ընձեռել երիտասարդներին այս խորագրի ներքո իրականացնելու  իրենց մտահաղացումները, ինքնուրույն ձեւակերպելու պահանջները, ֆիլմերի ընտրության սկզբունքները, ինչպես նաեւ`  կատարել ֆիլմերի ընտրությունը:
«Կորիզ»-ում ներկայացվող ֆիլմերի միջոցով կազմակերպիչ-երիտասարդները փորձել են արդեն այսօր հասկանալ ստեղծվող վաղվա կինոյի տեսակն իր ժանրային առանձնահատկություններով:
Ներկայացվել էր 135 հայտ, որոնցից ընտրվել են 25-ը 18 երկրներից:
«Կորիզ» անվանակարգի ժյուրին կնախագահի պրոդյուսեր Թիերի Լենուվելը (Ֆրանսիա): Ժյուրիի մյուս անդամներն են ճանաչված կինոգետ Օլգա Շերվուդը (Ռուսաստան) եւ կանադահայ ռեժիսոր Կարինե Թորոսյանը:
«Կորիզ» անվանակարգում ընդգրկված են`
«Գորիով», Գեորգի Բարբակաձե, Ավստրալիա
«Ես կարող էի ձեր տատիկը լինել», Բեռնար Տանգի, Ֆրանսիա
«Տան ճամփան երկար է», Գրեգորի Ռենտիս, ԱՄՆ/Հունաստան
«Գլազգո», Պյոտր Սուբոտկո, Լեհաստան
«Վերադարձ», Հարի Ջ. Ռանտալա, Ֆինլանդիա
«Դաշնամուր լարողը», Օլիվյե Տրենե, Ֆրանսիա
«Անբաններ», Մարիա Լունդքվիսթ, Շվեդիա
«Նրան սպասելով», Ջեյմս Ջոյնթ, Հոնդուրաս
«Ոչ ոքի պատմությունը», Մանֆրեդի Լուչիբելլո, Իտալիա
«Հավակնոտ», Այնուր Ասկարով, Ռուսաստան
«Լաաֆ»,Լոիկ Տանսոն, Թիերի Բեսլինգ, Լյուքսեմբուրգ
«Մեֆիստո»,Լորանս Վեսյեր, Ֆրանսիա
«Փիթեր Գրասի բազմակի… մահը»,Ժան-Ժակ Կյունակ, Ֆրանսիա
«Ծաղկապար»,Լուսինե Սարգսյան, Հայաստան
«Փոքրիկը», Մոհամեդռեզա Հաջիփուր, Պորտուգալիա
«Հեծանիվ», Սերհաթ Կարաասլան, Թուրքիա
«Անհոգ տղան»,Մարկո Ջանֆրեդա, Իտալիա
«Սպասում», Չժոու Ցզի Վեյ, Սինգապուր
«Թեւավոր պատրանք», Տաթեւ Իսախանյան, Հայաստան
«Գալաթա», Դիանա Կարդումյան, Հայաստան/Թուրքիա
«Առավոտ, ցերեկ, երեկո… եւ առավոտ», Գայանե Ջիջի, Ֆրանսիա/Սիրիա
«Լիմոնարիում», Վասիլի Ֆենին, Ռուսաստան
«Ծով ցանկություններ», Շոթա Ղամիսոնիա, Ռուսաստան
«Շամբոր» հյուրանոց», Դորոթե Բեռ, Բելգիա
«Սպիտակ ոսկի», Ադամա Սալ, Մարոկո
ՈՍԿԵ ԾԻՐԱՆ 8-րդ երեւանյան միջազգային կինոփառատոնը կանցկացվի հուլիսի 10-17-ը` շնորհիվ փառատոնի հավատարիմ գործընկերների` ի դեմս ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության` որպես գլխավոր հովանավոր, եւ ՀՀ մշակույթի նախարարության` որպես պետական աջակից:

25 короткометражных фильмов из 18 стран мира будут представлены в новой номинации «Кориз» («Косточка») в рамках Восьмого Ереванского международного кинофестиваля «Золотой абрикос». Об этом на пресс-конференции 24 июня заявили организаторы программы - режиссеры Арам Шахбазян, Вардан Акопян, Гагик Казарян, Лусине Саркисян и сценарист Астхик Симонян, представив состав жюри и огласив список фильмов.
В этом году фестиваль пройдет в Ереване с 10 по 17 июля. Было просмотрено 135 фильмов, представленных для участия в номинации, и выбрано 25 картин. В их числе киноленты из Австралии, Франции, США, Греции, Польши, Финляндии, Италии, России, Люксембурга, Португалии, Турции, Сингапура, Армении, Бельгии, Марокко.
Идея создания новой номинации короткометражного кино была предложена руководством кинофестиваля. Что касается выбора названия номинации, то оно символизирует начало, истоки творчества кинодеятелей.
Короткометражное кино всегда становится хорошим стартом для деятельности молодых режиссеров, поскольку требует четко продуманного сценария и профессионализма.
Инициаторами номинации «Кориз» являются известные армянские режиссеры Гагик Казарэ, Арам Шахбазян, Вардан Акопян, Лусине Саркисян и сценарист Астхик Симонян.
В состав жюри в данной номинации, возглавляемом французским продюсером Тьери Ленювель, войдут такие известные кинодеятели как российский киновед Ольга Шервуд и канадский режиссер армянского происхождения Карине Торосян.