Անցած երեք տարիները հայ ժողովրդի, մասնավորաբար հայաստանցիների համար եղել են ծանր, դժվար եւ տագնապալի տարիներ: Այդ մասին այսօր` հունիսի 24-ին ՀՅԴ Ընդհանուր ժողովում հայտարարել է կուսակցության Բյուրոյի ներկայացուցիչ Հրանտ Մարգարյանը` հավելելով, թե նույնը վերաբերում է նաեւ կուսակցությանը:
«Ներքաղաքական կյանքում շարունակվեց նախագահական ընտրություններով սկիզբ առած առճակատման մթնոլորտը` արտաքին միջամտությունների դուռ բացելով: 2008-ի հունիսին, ՀՀ նախագահի նախաձեռնությամբ, սկիզբ առան հայ-թուրքական   հարաբերությունները, ինչն ալեկոծեց մեր ազգային կյանքը: 2008-ի օգոստոսին բռնկվեց Ռուսաստան-Վրաստան պատերազմը, ինչն զգալի դարձրեց Հայաստանի  անվտանգության խոցելիության աստիճանը, մեծացավ պատերազմի սպառնալիքը:
Սկիզբ առավ միջազգային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը, որն իր կարեւոր անդրադարձն ունեցավ մեր երկրում: Դրան գումարվեց կառավարության ձախող տնտեսական քաղաքականությունն ու ղեկավարումը: Արդյունքում ծանր սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի մեջ է երկիրը:
Վերջնականորեն ապացուցվեց` գործող իշխանությունները կոռուպցիային, տնտեսական անարդարություններին, արտոնյալ խավի սանձարձակություններին վերջ դնելու ոչ անհրաժեշտ կամքն ունեն, եւ ոչ էլ ի վիճակի են այդ անել: Անհրաժեշտ է համակարգային իշխանափոխություն»,- նշել է նա:
Մարգարյանը նաեւ նշել է, թե այսօր Հայաստանում մի գետ է հոսում, որի մի կողմում իշխանություններն են, որ պաշտպանում են ուժեղ եւ հարուստ տարրերին, իսկ մյուս կողմում ՀՅԴ-ն,  որը հանդես է գալիս սոցիալական արդարության օգտին:

YEREVAN. - The last three years have been exceptionally hard for Armenian people and for Dashnaktsutyun as well, said ARFD bureau chairman Hrant Margaryan to the party’s Supreme Assembly on Friday.
“The domestic policy saw a head-on crash, instigated by previous presidential elections. In 2008 Armenian president launched the Armenian-Turkish talks which ruffled the national reality. In August 2008 Russian-Georgian war broke out, leaving Armenia with realization of vulnerability of its security, the possibility of new war increased.
We saw global financial and economic crisis, followed by unsuccessful policies of Armenian Government. As a result the country sank into heavy socio-economic crisis.
The abovementioned proves that current authorities do not possess the political will to tackle corruption, economic injustice and insolence of local elite. We need a change of power system.” said Margaryan.
He concluded that current Armenian reality is divided by a river with authorities advocating the interests of strong and wealthy entities on one bank and ARDF standing for social justice on the other.