Տխրահռչակ մաֆիոզ Սեդաթ Փեքերը վերջին երեք շաբաթվա ընթացքում ցնցել է Թուրքիան YouTube-ում տեղադրված մի շարք տեսանյութերով, որոնցում նա մեղադրանքներ է առաջադրույմ հայտնի թուրք պետական ​​գործիչների դեմ, այդ թվում` սպանության, բռնաբարության, կոռուպցիայի եւ թմրանյութերի վաճառքի մեջ, գրում է The Guardian-ը:
Սկանդալային հայտարարությունները վերաբերում են անցյալին եւ ոչնչով հիմնավորված չեն: Բայց Փեքերի մի քանի ժամանոց մենախոսությունները, որոնցում նա իրեն որպես մերկացում կատարող անձ է ներկայացնում, կործանարար են Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի համար:
Փեքերն այդ պահի դրությամբ խոստացված 12-ից թողարկել է 7 տեսանյութ: Տեսանյութերը տ արբեր առցանց հարթակներում ավելի քան 30 միլիոն դիտում են հավաքել: Տեսանյութերի շարքը, որը կրում է «Սեդաթ Փեքերը` ԱԶԿ-ի դեմ» (իշխող Արդարություն եւ զարգացում կուսակցություն) վերնագիրը, կարճ ժամանակ անց աշխարհի ամենադիտվող հեռուստաշոուն է դարձել Internet Movie Database տվյալների բազայում, մինչեւ անցած երկուշաբթի տեսագրությունների հեռացվելը:
49-ամյա Փեքերը մեծ հեղինակություն էր ձեռք բերել 1990-ականներին, երբ պարզվեց, որ գաղտնի ծառայությունները համագործակցում են գանգստերների հետ քաղաքական սպանությունների կազմակերպման գործում: Նա բանտում է անցկացրել մի քանի ժամկետ:
2014-ին ազատվելուց հետո մաֆիոզը, կարծես, արժանացավ ԱԶԿ-ի բարյացակամությանը, սակայն 2020-ին փախավ երկրից, երբ Ներքին գործերի նախարարությունը նոր հետաքննություն սկսեց: Նա ասում է, որ այժմ Դուբայում է: Իշխանություններն ապրիլին ռեյդ էր իրականացրել Ստամբուլում գտնվող իր տան վրա:
Հյուրանոցի սենյակում սեղանի մոտ նստած, պարանոցին ոսկե մեդալիոն, իսկ դիմացը՝ կոկիկորեն ծալված գրքեր եւ գրառումներ` Փեքերը թեմայից թեմայի էր անցնում,  մարդուց մարդ` պաշտոնյաների անունից կատարված հանցագործությունների դրամատիկ պատմություններ առաջարկելով եւ իրավական տերմինաբանություն օգտագործելով, որը ենթադրում է, որ նրա հայտարարությունները մշակված են եղել դատական ​​գործեր կառուցելու համար:
Հանրության առջեւ բացելով ԱԶԿ-ի 20 տարվա կեղտոտ սպիտակեղենը` Փեքերը նաեւ կոչ է արել երկրի երիտասարդությանը մարտահրավեր նետել քաղաքական ստատուս քվոյին: «Առջեւում անհանգիստ օրեր են: Դրանք կստիպեն մեզ պայքարել... Մենք պետք է միավորվենք»:
Աստիճանաբար մաֆիոզը պատկեր է ներկայացրել կազմակերպված հանցավորության ցանցերի եւ քաղաքականություն մշակողների միջեւ ծավալուն համագործակցության մասին: Նրա հիմնական թիրախը ներքին գործերի հզոր նախարար Սուլեյման Սոյլուն է, ում, ըստ Փեքերի, ինքը պաշտպանել է ԱԶԿ-ի հակառակորդ խմբավորումներից: Նա նաեւ նախկին վարչապետի որդուն մեղադրել է Վենեսուելայից կոկաինի մաքսանենգության մեջ:
Փեքերի խոսքով` մի նախկին ՆԳ նախարարը, ով հինգ տարվա ազատազրկման էր դատապարտվել 1990-ականներին հանցագործների հետ կապի համար, անմիջական մասնակցություն է ունեցել 1993-ին լրագրողի չբացահայտված սպանության մեջ, իսկ նրա որդին՝ նույնպես քաղաքական գործիչ, բռնաբարել եւ սպանել է մի լրագրող կնոջ 2019 տարի: Նախկին ՆԳ նախարարը Twitter-ում հայտնել է, որ Փեքերի մեղադրանքները «զրպարտություն» են:
Փեքերը նաեւ ասել է, որ նախկին փոխգնդապետը եւ թուրքական հետախուզության (MIT) ավագ սպան 1996 թվականին պատվիրել է կիպրացի թուրք լրագրողի սպանությունը:
Փեքերը նույնիսկ հայտարարել է հանցագործություններին իր մասնակցության մասին՝ հաղորդելով, որ իր մարդիկ 2015-ին հարձակվել են թերթի գրասենյակների վրա եւ սպառնացել են գիտնականներին, որոնք կոչ էին անում խաղաղություն հաստատել  ԱԶԿ պաշտոնյաների հրամանով Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (ՔԲԿ) հետ Թուրքիայի ձգձգված հակամարտության մեջ, օգնել են իշխող կուսակցության թշնամիներին պատկանող ակտիվներ եւ ունեցվածք խլել:
Շատերն ակնկալում են, որ մնացած դրվագները վերաբերելու են Սիրիայի հետ սահմանից այն կողմ զենքի տեղափոխմանը եւ մի քանի տարի առաջ «Իսլամական պետությունից» նավթ գնելու մասին խոսակցություններին:
Չնայած Փեքերը չի անդրադարձել «եղբայր Թայիփին», ինչպես նա կոչում է նախագահին, Էրդողանի մերձավոր շրջապատի բացահայտումները հստակ ցույց են տալիս, որ դա է վերջնական նպատակը: Տեսանյութերը միայն անուղղակի նախատինք են առաջացրել հենց Էրդողանի կողմից, ով անցյալ շաբաթ հայտարարել էր, որ իր կուսակցությունը վստահություն է վաստակել եւ խաղաղություն է բերել Թուրքիային՝ 19 տարի առաջ իշխանությունը ստանձնելիս իր վրա վերցնելով հանցավոր խմբավորումների դեմ պայքարը:
Սակայն մաֆիոզների մեղադրանքներն այդպիսի ազդեցություն ունեցան հենց այն պատճառով, որ դրանք ամրապնդեցին թուրքերի կասկածներն առ այն, որ քաղաքական էլիտայի եւ կազմակերպված հանցավորության միջեւ հարաբերությունները ոչ միայն պահպանվում են, այլեւ ծաղկում են վերջին տարիներին: Թուրքիայի քաղաքական դաշինքները վերափոխվել են 2016-ի հեղաշրջման փորձից հետո. ծայրահեղ աջ «Ազգայնական շարժում» կուսակցությունը, որի հետ Էրդողանը կոալիցիայի մեջտ է, լավ փաստագրված կապեր ունի քրեական գործիչների հետ:
ԱԶԿ-ի հակառակորդները արյան հոտ են զգում, եւ ավելի ու ավելի հաճախ են հետաքննության եւ աշխատանքից հեռացումների կոչեր հնչեցվում:
Բոլորը հերքել են Փեքերի մեղադրանքները, եւ Սոյլուն զրպարտության հոդվածով գործ է հարուցել նրա դեմ: Սակայն երեք ժամ տեւած հարցազրույցում, որը երկուշաբթի երեկոյան հեռարձակվել էր HaberTürk իշխանամետ հեռուստաալիքով, Սոյլուն ստիպված էր պաշտպանվել մաֆիոզի հայտարարություններից:
«Այսօրվա պատկերը [90-ականներից] էլ ավելի վատ է: Այն ժամանակ գոնե գործող կառույց կար: Մենք մեր պարտքն էինք կատարում: Մենք աջակցություն ստացանք,- Cumhuriyet թերթին հայտարարել է Թուրքիայի հետախուզական գործակալության հակաահաբեկչական ստորաբաժանման նախկին ղեկավար Մեհմեթ Էյմուրը:- 90-ականներին նման ստվերային գործունեություն չկար: Այն այս մակարդակում չէր... Սրա վերջը քաղաքական սպանություններն են լինելու»:

Печально известный мафиози Седат Пекер за последние три недели наэлектризовал Турцию серией видеороликов на YouTube, в которых он выдвинул ряд обвинений - в том числе в убийствах, изнасилованиях, безудержной коррупции и незаконном обороте наркотиков - в адрес видных турецких государственных деятелей, пишет The Guardian.
Скандальный заявления относятся к прошлому и ничем не подкреплены. Но часовые монологи Пекера, в которых он изображает себя разоблачителем, разрушительны для президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
На сегодняшний день Пекер выпустил 7 роликов из обещанных 12. На различных онлайн-платформах видео собрали более 30 миллионов просмотров. Видеосериал под названием «Седат Пекер против ПСР» (правящая партия Справедливости и развития) на короткое время стал самым популярным телешоу в мире в базе данных Internet Movie Database, пока запись не была удалена в минувший понедельник.
49-летний Пекер приобрел известность в 1990-х годах, когда выяснилось, что спецслужбы сотрудничали с гангстерами в организации политических убийств. Он отбыл несколько тюремных сроков.
После освобождения в 2014 году мафиози, казалось, снискал расположение к себе в кругах ПСР, но бежал из страны в 2020 году после того, как министерство внутренних дел начало новое расследование. Он говорит, что в настоящее время находится в Дубае. Власти совершили рейд в его доме в Стамбуле в апреле.
Сидя за столом в гостиничном номере с золотым медальоном на шее и аккуратно сложенными перед ним книгами и записями, Пекер переходил от темы к теме и от человека к человеку, предлагая драматические рассказы о преступлениях, совершенных от имени должностных лиц. и используя юридическую терминологию, которая предполагает, что его утверждения были разработаны для построения судебных дел.
Вынося на обозрения грязное белье ПСР за 20 лет, Пекер также призвал молодежь страны бросить вызов политическому статус-кво. «Впереди неспокойный дни. Они заставят нас бороться ... Мы должны объединиться ».
Постепенно мафиози представил картину обширного сотрудничества между сетями организованной преступности и высшими должностными лицами. Пока что его главной целью является могущественный министр внутренних дел Сулейман Сойлу, которого, по словам Пекера, он защищал от соперничающих группировок в ПСР. Он также обвинил сына бывшего премьер-министра в контрабанде кокаина из Венесуэлы.
По словам Пекера, один бывший министр внутренних дел, приговоренный к пяти годам тюремного заключения за свящи с преступниками в 1990-х годах, был непосредственно причастен к нераскрытому убийству журналиста в 1993 году, а его сын, также политик, изнасиловал и убил журналистку в 2019 году. Бывший министр внутренних дел заявил в Twitter, что утверждения Пекера являются «клеветой».
Пекер также сказал, что бывший подполковник и высокопоставленный сотрудник турецкой разведки (MIT) заказал убийство журналиста турка-киприота в 1996 году.
Пекер даже заявил о своей причастности к преступлениям, сообщив, что его люди напали на офисы газеты в 2015 году и угрожали ученым, призывающим к миру в затяжном конфликте Турции с Рабочей партией Курдистана (РПК) по приказу официальных лиц ПСР, помогли захватить активы и имущество, принадлежащее врагам правящей партии.
Многие ожидают, что оставшиеся эпизоды будут касаться переброски оружия через границу с Сирией и слухов о покупке нефти у «Исламского государства» несколько лет назад.
Хотя Пекер не коснулся «брата Тайипа», как он называет президента, разоблачения ближайшего окружения Эрдогана ясно показывают, что он является конечной целью. Видео вызвали лишь косвенный упрек со стороны самого Эрдогана, который на прошлой неделе заявил, что его партия заслужила доверие и принесла мир Турции, взяв на себя борьбу с преступными бандами, когда она пришла к власти 19 лет назад.
Но обвинения мафиози оказали такое влияние именно потому, что они укрепили подозрения турок в том, что отношения между политическим истеблишментом и организованной преступностью не только сохраняются, но и процветают в последние годы. Политические союзы Турции были преобразованы после попытки государственного переворота 2016 года: крайне правая Партия националистического движения (ПНД), с которой Эрдоган состоит в коалиции, имеет хорошо задокументированные связи с криминальными фигурами.
Противники ПСР чувствуют запах крови, и все чаще звучат призывы к расследованию и увольнениям.
Все отвергли обвинения Пекера, и Сойлу возбудил против него дело о клевете. Но в трехчасовом интервью, которое транслировалось на проправительственном канале HaberTürk в понедельник вечером, Сойлу пришлось защищаться от заявлений мафиози.
«Сегодняшняя картина еще хуже [чем 90-е]. В то время, по крайней мере, существовала действующая структура. Мы выполняли свой долг. Мы получали поддержку», - заявил газете Cumhuriyet Мехмет Эймюр, бывший глава отдела по борьбе с терроризмом турецкой разведки. «В 90-е не было такой теневой деятельности. Это было не на этом уровне ... Конец этому будут политические убийства».