Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը նախկինում հաշվի առնելով զոհված զինծառայողների հարազատների մտահոգությունները դիերի պահման պայմանների վերաբերյալ՝ հանձնարարականներ է տվել պատասխանատու գերատեսչություններին ապահովել պատշաճ պայմաններ։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին հայտնել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարի խոսնակ Մանե Գեւորգյանը:
«Երեկվա դեպքը անթույլատրելի է ցանկացած պարագայում եւ Նիկոլ Փաշինյանի հանձնարարությամբ նշանակվել է ծառայողական քննություն պարզելու՝ որ պատասխանատու պաշտոնյայի անփույթ գործողությունների հետեւանքով է առաջացել նման խնդիր։ Արձանագրվել է խնդիր, որին երեկ անդրադարձել է նաեւ Առողջապահության նախարարությունը, եւ բոլոր միջոցները ձեռնարկվելու են նման իրավիճակները բացառելու եւ թերացած պաշտոնյաներին պատասխանատվության ենթարկելու համար»,-նշել է Գեւորգյանը։
Նշենք, որ ավելի վաղ Անահիտ Ավանեսյանը դիերի եւ մասունքների ոչ պատշաճ պահման փաստի հետ կապված ներողություն է խնդրել:

Ранее и.о. главы кабмина Армении Никол Пашинян, с учетом обеспокоенности родственников погибших военнослужащих по поводу условий хранения тел, дал поручение ответственным ведомствам создать соответствующие условия. Об этом заявила государственному агентству «Арменпресс» пресс-секретарь и.о. премьер-министра Армении Мане Геворкян.
«Вчерашний инцидент неприемлем в любом случае, и, по поручению Никола Пашиняна, назначено служебное расследование, чтобы установить, небрежные действия какого ответственного чиновника стали причиной возникновения подобной проблемы. Зафиксирована проблема, о которой накануне сказали и в Министерстве здравоохранения, будут предприняты все меры для исключения таких ситуаций и привлечения к ответственности должностных лиц, допустивших подобную оплошность», - отметила Григорян.
Напомним, что ранее и.о. министра здравоохранения Армении Анаит Аванесян извинилась в связи с фактом ненадлежащего хранения тел и останков.