Աշխատանքային այցով Բրյուսելում գտնվող վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելին։
Վարչապետի աշխատակազմից NEWS.am-ին հայտնում են, որ առանձնազրույցում զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-ԵՄ համագործակցության ընթացքը, այս տարվա մարտի 1-ից ուժի մեջ մտած Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում նախատեսվող ծրագրերը, մասնավորապես, մեր երկրում ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների և ժողովրդավարության ամրապնդմանը միտված համատեղ միջոցառումներն ու գործողությունները:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է համաձայնագի «Ճանապարհային քարտեզի» շրջանակում ակտիվ փոխգործակցությունը, ինչը կնպաստի ժողովրդավարական արժեքների, մարդու իրավունքների պաշտպանության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, օրենքի գերակայության, ինչպես նաև հանրային կառավարման, այդ թվում` արդարադատության ոլորտում բարեփոխումների իրականացմանը:
Շառլ Միշելը ողջունել է վերջին երեք տարիների ընթացքում Հայաստանում մեկնարկած բարեփոխումներն ու ժողովրդավարության ամրապնդմանն ուղղված ՀՀ կառավարության քայլերը: Այս առումով, Եվրոպական խորհրդի նախագահը կարևորել է Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի արդյունավետ իրականացումը: Նա շեշտել է ԵՄ պատրաստակամությունը` էլ ավելի խորացնելու և ընդլայնելու գործակցությունը ՀՀ կառավարության առաջնահերթությունների կյանքի կոչման գործում:
Վարչապետի պաշտոնակատարը մանրամասներ է ներկայացրել Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո Հարավային Կովկասում, մասնավորապես, հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայացուցիչների` ելման դիրքեր դուրս գալու անհրաժեշտությունը և տեղեկատվություն ներկայացրել այդ ուղղությամբ իրականացվող դիվանագիտական ու բանակցային գործողությունների, ինչպես նաև իրավիճակի հանգուցալուծմանն ուղղված իր կողմից մայիսի 27-ին ՀՀ Անվտանգության խորհրդի նիստում ներկայացված առաջարկի վերաբերյալ:
Վարչապետի պաշտոնակատարը կարևորել է միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններին համարժեք արձագանքելու անհրաժեշտությունը, հայ ռազմագերիների վերադարձի ապահովման ուղղությամբ քայլերի իրականացումը և ողջունել Եվրոպական խորհրդարանի կողմից ընդունված բանաձևը, որով Ադրբեջանից պահանջվում է անհապաղ և առանց նախապայմանների ազատ արձակել բոլոր հայ ռազմագերիներին։
Եվրոպական խորհրդի նախագահը ողջունել է հայկական կողմի` հայ-ադրբեջանական սահմանին առկա խնդիրը խաղաղ, քաղաքական ճանապարհով լուծելու դիրքորոշումն ու հայտնել ԵՄ պատրաստակամությունն օժանդակելու այդ գործընթացին:

Acting Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, who is on a working visit to Brussels, met with President of the European Council Charles Michel.
As reported the Office of the Prime Minister, during the private talks, the interlocutors discussed the course of Armenia-EU cooperation and the programs being carried out within the scope of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement that entered into force on March 1 of this year.
Pashinyan emphasized that Armenia attaches great importance to the active cooperation within the scope of the ‘roadmap’ for implementation of the CEPA which will contribute to the protection of democratic values and human rights, the fight against corruption, rule of law, etc.
Michel welcomed the reforms undertaken in Armenia over the past three years and the Armenian government’s actions targeted at the strengthening of democracy. He also stressed the EU’s willingness to further deepen and expand the partnership to implement the government’s priorities.
The acting premier provided details about the situation created in the South Caucasus, particularly on the Armenia-Azerbaijan border following the 44-day war that took place in Artsakh (Nagorno-Karabakh), underscored the need for the Armed Forces of Azerbaijan to leave the sovereign territory of Armenia and provided information about the diplomacy and negotiations.
Pashinyan also attached importance to the need for the international community to give an adequate response to Azerbaijan’s provocative actions, the actions to ensure return of Armenian prisoners of war to Armenia and welcomed the European Parliament’s resolution demanding that Azerbaijan immediately release all Armenian prisoners of war without preconditions.
Michel welcomed the Armenian side’s position on a peaceful and political resolution of the issue on the Armenia-Azerbaijan border and expressed the EU’s willingness to assist in this process.