Լիբիայի իշխանությունները մտադիր են դատական կարգով հայց ներկայացնել ՆԱՏՕ-ի դեմ: Երկրի արդարադատության նախարարության կարծիքով, ՆԱՏՕ-ի գործողությունը Լիբիայում «ռազմական հանցագործություն» է, որը պետք է քննարկվի Միջազգային քրեական դատարանում:
Նման որոշում է կայացվել` ի պատասխան Միջազգային քրեական դատարանի` նախօրեին կայացված որոշման, ըստ որի, թույլատրվում է ձերբակալել Լիբիայի նախագահ Մուամար Քադաֆիին: Լիբիայում հայտարարել են, թե այդ օրդերը «իրավաբանական ուժ չունի»:
«Լիբիան չի ընդունում ՄՔԴ որոշումը, որը զենք է Արեւմուտքի ձեռքին` Երրորդ աշխարհի առաջնորդներին պատժելու համար»,- ասել է Լիբիայի արդարադատության նախարար Մոհամմեդ ակ-Քամուդին:

Ливийские власти намерены преследовать в судебном порядке блок НАТО. По мнению министерства юстиции страны, операция НАТО в Ливии является «военным преступлением», которое должно рассматриваться в Международном уголовном суде (МУС).
Такое решение было принято ливийскими властями в ответ на действия МУС, который в понедельник, 27 июня, выдал ордер на арест ливийского лидера Муаммара Каддафи. В Ливии заявили, что этот ордер «не имеет юридической силы».
«Ливия не принимает решений МУС, который является орудием Запада для наказания лидеров Третьего мира», - заявил в Триполи министр юстиции ливийского правительства Мохаммед ак-Камуди. Чиновник также указал на то, что М.Каддафи не занимает никаких официальных постов во властных структурах страны и поэтому не может быть объектом преследования со стороны МУС.