Իսլամական կոնֆերանսի կազմակերպությունը (ԻԿԿ) նոր անուն է ստացել. Այսուհետ այն կկոչվի Իսլամական համագործակցության կազմակերպություն: Այս մասին Աստանայում հայտնել է ԻԿԿ անդամ երկրների ԱԳ նախարարների խորհրդի նախագահ Երժան Կազիխանովը, հաղորդում է Trend-ը:
Բացի այդ, նա նա ներկայացրել է կազմակերպության նոր էմբլեմը, որն ավելի վաղ հաստատվել էր ԻԿԿ քարտուղարության կողմից:
ԻԿԿ-ն մահմեդական միջազգային կազմակերպություններից ամենամեծը եւ ամենաազդեցիկն է: Ներկայումս այն միավորում է 57 երկրների` 1,2 մլրդ բնակչությամբ:
Սկզբում ԻԿԿ-ի կազմում եղել են Ասիայի եւ Աֆրիկայի 25 երկրներ եւ Պաղեստինի ազատագրման կազմակերպությունը: ԻԿԿ-ում դիտորդի կարգավիճակ ունեն Բոսնիա եւ Հերցոգովինան, Կենտրոնական Աֆրիկայի հանրապետությունը, ինչպես նաեւ Ֆիլիպինների ազգային-ազատագրական ճակատը: Կազմակերպության կենտրոնակայանը գտնվում է Սաուդյան Արաբիայում:

Организация Исламская конференция (ОИК) получила новое название, и теперь будет именоваться Организацией Исламского сотрудничества (ОИС). Об этом сообщил в Астане председатель СМИД ОИК Ержан Казыханов, передает Trend.
Помимо этого, он представил новую эмблему организации, которая была утверждена ранее секретариатом ОИК.
ОИК является самой крупной и наиболее влиятельной официальной правительственной мусульманской международной организацией. В настоящее время объединяет 57 стран с населением около 1,2 миллиарда человек.
Первоначально в ее состав входили 25 государств Азии и Африки и Организация освобождения Палестины. Статус наблюдателей имеют Босния и Герцеговина, Центрально-Африканская Республика, Российская Федерация, а также Национально-освободительный фронт Филиппин Моро и ряд организаций (ООН, Движение неприсоединения и другие). Штаб-квартира организации находится в Джидде (Саудовская Аравия).