Լյուքսեմբուրգի վարչապետ Քսավյէ Բեթելի կորոնավիրուսի թեստի արդյունքը դրական է. նա ինքնամեկուսացվել է, հաղորդում է Politico-ն:
Դրական ախտորոշման մասին լուրերը, որոնք հրապարակվել էին կիրակի նրա գրասենյակի կողմից, ի հայտ են եկել երկու օր առաջ, երբ Բեթելը մասնակցել էր Եվրամիության գագաթնաժողովին ԵՄ մյուս առաջնորդների հետ:
Բեթելի գրասենյակը հայտարարել է, որ գագաթնաժողովի առաջնորդներից եւ ոչ մեկը նրա «մերձակա շփումների» շարքին չի դասվում, քանի որ պահպանվել էին զգուշության կանոնները, ինչպես դիմակներ կրելն ու սոցիալական հեռավորությունը պահպանելը:
Հաղորդվում է, որ 48-ամյա Բեթելն ունի թեթեւ ախտանշաններ՝ ներառյալ ջերմությունն ու գլխացավը: Նա պատրաստվում է տանը մնալ 10 օր եւ շարունակել աշխատանքը:

Luxembourg Prime Minister Xavier Bettel has tested positive for the coronavirus and gone into self-isolation, Politico reported.
News of the positive diagnosis, announced by his office on Sunday, came just two days after Bettel attended a European Council summit with fellow EU national leaders.
Bettel’s office has determined that none of the other leaders at the summit were among his “close contacts” as precautions such as mask-wearing and social distancing were observed, a Council official said.
Bettel, 48, is said to have mild symptoms including fever and headache. He plans to stay home for 10 days and continue working.