Եվրահանձնաժողովը տուգանել է BMW-ին եւ Volkswagen խմբին (Volkswagen, Audi եւ Porsche ապրանքանիշեր) 875 միլիոն եվրոյով՝ ԵՄ մրցակցության կանոնների խախտման եւ դիզելային ավտոմեքենաների արտանետումների մաքրման ոլորտում կարտելային դավադրության համաև, հաղորդում է ԵՀ-ն, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Եվրահանձնաժողովը որոշում է կայացրել հինգ ավտոարտադրողի՝ Daimler-ի, BMW-ի, ինչպես նաեւ Volkswagen-ի, Audi-ի եւ Porsche-ի նկատմամբ, որոնք Volkswagen խմբի մաս են կազմում: ԵՀ-ն ընդհանուր 875 միլիոն եվրո տուգանք է սահմանել»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է ԸՕ գործադիր փոխնախագահ Մարգրեթ Վեստագերը:
Daimler-ը չի տուգանվել, քանի որ այն հայտնել է ԵՀ-ին այդ կարտելի գոյության մասին, ասվում է Եվրահանձնաժողովի մամուլի հաղորդագրության մեջ: ԵՀ-ի հաշվարկներով՝ դրա համար տուգանքը 727 միլիոն եվրո է կազմել:
Volkswagen խումբը (Audi-ն ու Porsche-ն դրա մի մասն են, բայց պաշտոնապես առանձին ընկերություններ են) տուգանվել է 502.4 միլիոն եվրոյով, BMW-ն՝ 372.8 միլիոն եվրոյով:
Տուգանքը նշանակվել է դիզելային տրանսպորտային միջոցներից «ազոտի օքսիդից մաքրման ոլորտում տեխնիկական մշակումների մասին դավադրության» համար, ինչը խոչընդոտում է ԵՄ շուկայում մրցակցությանը, ասվում է ԵՀ-ի մամուլի հաղորդագրության մեջ: Ըստ Եվրահանձնաժողովի՝ բոլոր կողմերը խոստովանել են իրենց մասնակցությունը կարտելին եւ պայմանավորվել են կարգավորել գործը:

Еврокомиссия оштрафовала на 875 миллионов евро BMW и группу Volkswagen (бренды Volkswagen, Audi и Porsche) за нарушение правил конкуренции Евросоюза и картельный сговор в области очистки выбросов дизельных автомобилей, сообщила ЕК, передает РИА Новости
«Еврокомиссия приняла решение против пяти автопроизводителей: Daimler, BMW, а также Volkswagen, Audi и Porsche, которые входят в группу Volkswagen. ЕК наложила общий штраф в размере 875 миллиона евро», - сказала исполнительный вице-президент ЕК Маргрет Вестагер на пресс-конференции.
Daimler не был оштрафован, поскольку сообщил ЕК о существовании этого картеля, уточняется в пресс-релизе Еврокомиссии. По расчетам ЕК, штраф для него составил бы 727 миллионов евро.
Группа Volkswagen (Audi и Porsche входят в нее, но формально являются отдельными компаниями) оштрафована на 502,4 миллиона евро, BMW - на 372,8 миллиона евро.
Штраф наложен за «сговор о технических разработках в области очистки от оксидов азота» выбросов дизельных автомобилей, что препятствовало конкуренции на рынке ЕС, уточняется в пресс-релизе ЕК. Все стороны признали свою причастность к картелю и согласились урегулировать дело, сообщает Еврокомиссия.
Эти производители на протяжении более чем пяти лет были в сговоре, чтобы избежать конкуренции «в области лучшей очистки, чем это требуется по закону, несмотря на доступность соответствующих технологий», отмечается в релизе.